کد خبر : 21073
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۹:۴۱

جايگاه ICT در رونق اقتصادي

جايگاه ICT  در رونق اقتصادي

تمام كشورها به اهميت سرمايه گذاري در حوزه ICT تاكيد دارند چرا كه اين حوزه مَي تواند باعث رونق عرصه هاي ديگر همچون اقتصاد، صنعت و سلامت شود. توسعه اقتصادی یا به شکل توسعه فیزیکی است که بعضاً انرژی پایه گفته می شود و یا توسعه برپایه اطلاعات است که به آن اقتصاد دانش محور

تمام كشورها به اهميت سرمايه گذاري در حوزه ICT تاكيد دارند چرا كه اين حوزه مَي تواند باعث رونق عرصه هاي ديگر همچون اقتصاد، صنعت و سلامت شود.
توسعه اقتصادی یا به شکل توسعه فیزیکی است که بعضاً انرژی پایه گفته می شود و یا توسعه برپایه اطلاعات است که به آن اقتصاد دانش محور می گویند. همچنین در برخی منابع و گزارش‌ها اقتصاد کشورها به سه بخش منبع پایه، کارایی پایه و دانش پایه تقسیم شده اند. بر این اساس در دنیای کنونی شاهد تغییرات عمیق و اساسی در اقتصاد کشورها هستیم.

اقتصاد کشورهای منبع پایه مانند ایران بیشتر مبتنی بر فروش منابع خام متمرکز است. شاخص گروه دوم بر مزیت کارایی نیروی انسانی قرار دارد مانند کشورهای چین و ویتنام و اقتصادهای دانش پایه کشورهای توسعه یافته هستند که اطلاعات و کاربرد آن نقش موثری در رشد اقتصادی آنها دارا می باشد و تولید و بهره برداری از دانش سهم عمده ای در ایجاد ثروت دارد. به واقع اقتصاد جدید بیانگر وجوه یا بخشهای مختلف یک اقتصاد است که در حال تولید یا بکارگیری ابداعات و فن آوری های جدید به منظور رسیدن به یک رشد با ثبات و بلندمدت است.

ارتباط میان توسعه ICT و توسعه اقتصادی کشورها یک رابطه دو سویه است و توسعه ICT از طرق مختلفی می‌تواند بر عملکرد کلی اقتصاد اثرگذار باشد. اول اینکه، پیشرفت در این بخش می‌تواند موجب افزایش تولید و بهبود بهره‌وری در خود بخش مربوطه شود که مستقیماً عملکرد اقتصادی جامعه را بهبود می‌بخشد. دوم و از همه مهمتر اینکه، کاربرد آن در بخش‌های دیگر و بهبود عملکرد بخش‌های استفاده‌کنننده به طور غیرمستقیم عملکرد اقتصادی جامعه را بهبود می‌بخشد. همچنین از سوی دیگر افزایش درآمد سرانه به عنوان شاخصی از رفاه جامعه موجب افزایش تقاضای خدمات ICT و در نتیجه توسعه بخش می شود.
كسب و كار مبتني بر ICT به آساني و با هزينه هاي اندك ايجاد مَي شود و دامنه وسيعي را به خود اختصاص مَي دهد. استفاده از توان استارت آپ ها در جهت بهبود فضاي كسب و كار، تعيين كننده وضعيت اقتصادي هر كشوري بشمار مَي رود كه هر چه اين فضا شفاف تر و رقابتي تر باشد، سريعتر بطرف رونق اقتصادي پيش خواهيم رفت.
مهندس زهرا بختياري
فعال كارآفريني

بازدیدها: 93

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.