کد خبر : 20382
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۱

تاثیر ICT در کسب و کار و نقش آن در تولید و اشتغال و اقتصاد مقاومتی

تاثیر ICT  در کسب و کار و نقش آن در تولید و اشتغال و اقتصاد مقاومتی

کسب و کار اینترنتی و مبتنی بر فن‌آوری اطلاعات قواعد و شاخص‌های رفتاری، اقتصادی و مدیریتی متنوع و پیچیده‌ای دارد و بر همین اساس آگاهی از فناوری اطلاعات مربوط به کسب و کار در دنیای امروزی، از دقت و ارزش خاصی برخوردار است. کسب و کار دیجیتالی؛ اقتصاد دیجیتالی، مدیریت دیجیتالی و اندیشه‌های دیجیتالی را

کسب و کار اینترنتی و مبتنی بر فن‌آوری اطلاعات قواعد و شاخص‌های رفتاری، اقتصادی و مدیریتی متنوع و پیچیده‌ای دارد و بر همین اساس آگاهی از فناوری اطلاعات مربوط به کسب و کار در دنیای امروزی، از دقت و ارزش خاصی برخوردار است. کسب و کار دیجیتالی؛ اقتصاد دیجیتالی، مدیریت دیجیتالی و اندیشه‌های دیجیتالی را به دنبال داشته و این سه متغیر بدون دانش، تعلیم و استفاده از روحیه خلاق و کارآفرینی به ثمر نمی‌رسد.
فناوری اطلاعات تحولات زیادی در کلیه فعالیت های اجتماعی ازجمله کسب وکار بوجود آورده و به عنوان مهمترین ابزار برای ایجاد کسب وکار مدرن مورد توجه قرار گرفته است. کسب و کار لازمه توسعه فناوری وتوسعه فناوری بستر کسب وکار است و بعنوان دو بال رشد اقتصادی هر جامعه می باشند. فناوری اطلاعات و ارتباطات کاتالیزوری چند بعدی در جهت سرعت بخشیدن به ایجاد کسب و کار و کارآفرینی جوامع در حال توسعه و پیشرفته است. بنگاه های کوچک و متوسط درصورت بهره مندی از اقتصاد دیجیتال، حداقل دوبرابر سریعتر رشد می کنند.
با توجه به فراگیر شدن فناوری اطلاعات در تمامی زمینه ها ، و موارد استفاده بسیار آن ، استفاده از فناوری اطلاعات درسازمان ها برای همپایی با فناوری های نوین واستفاده موثر و مناسب از منابع سازمانی و بهره گیری از مزایای این فناوری استفاده از آن الزامی خواهد شد و کارآفرینان ناچار خواهند شد برای کسب و یا حداقل حفظ مزایای رقابتی خود از فناوری اطلاعات به عنوان یکی از ارکان اساسی سازمان خود استفاده کنند. به ازای هرشغل سنتی که به واسطه فناوری منسوخ شده 2.5 مزیت شغلی جدید ایجاد می شود.
نمونه ای از آثار فناوری اطلاعات بر کسب و کارها و فعالیت های کار آفرینانه را می توان در زنجیره تامین کسب و کارها یافت. فعالیت های کارآفرینانه از سویی با تامین کنندگان منابع و از سوی دیگر با مجموعه ای از مشتریان مواجه هستند که باید در مقابل خواسته های آنان پاسخگو باشند. این مفهوم که به طور کلی با عنوان زنجیره تامین کسب و کار شناخته می شود، در عصر جدید تحت تاثیر فناوری اطلاعات قرار گرفته است. افزایش 10 درصدی پهنای باند ارتباطی، باعث افزایش تولید ناخالص داخلی 1.5 درصدی می شود.
اکنون با جهش های تکنولوژیکی پدید آمده توجه به تأثیرات آن به ویژه فناوری اطلاعات را بر مدیریت زنجیره تأمین بیش از پیش خودنمایی می کند. زنجیره تأمین الکترونیک مجموعه ای از فرآیندهای کسب و کار برونی است که فرآیند های درونی بنگاه های واحد را به هم پیوند می زند. در این زنجیره فرآیند ها و تعاملات به صورت الکترونیک کنترل و اجرا می شوند و با کمک اینترنت در طول زنجیره تأمین، به سرعت در همه جهات جریان می یابد و با امکان بازخور بی وقفه، اشتباهات و محاسبات غلط کمتر و پاسخ دهی سریعتر گردد. سرمایه گذاری بر روی فناوری اطلاعات برای مدیریت زنجیره تأمین یک راه مؤثر برای کسب مزیت رقابتی است.
فناوری اطلاعات و ارتباطات علاوه بر تسهیل فرآیندهای کسب و کار کارآفرین، خود به عنوان زمینه ای برای خلق ارزش و ثروت در نظر گرفته می شود. از سال 99-94 سهم درآمد ایران از صوت و پیامک نصف و سهم دیتا 6 برابر خواهد شد.
از طریق IT می‌توان تجارت سنتی را به تجارت الکترونیکی، آموزش سنتی را به آموزش الکترونیکی، دولت سنتی را به دولت الکترونیکی، بانکداری سنتی را به بانکداری الکترونیکی، مشاغل سنتی را به مشاغل دیجیتالی و تفریحات فیزیکی را به تفریحات الکترونیکی تبدیل نمود. 75 درصد از ارزش افزوده ایجاد شده توسط اینترنت، به واسطه افزایش بهره وری در فعالیت های سنتی است.
مهندس زهرا بختیاری
رییس مرکز کارآفرینی و ارتباط با صنعت دانشگاه فنی و حرفه ای

بازدیدها: 124

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.