خطای پایگاه‌داده وردپرس: [Illegal mix of collations (latin1_swedish_ci,IMPLICIT) and (utf8mb4_unicode_520_ci,COERCIBLE) for operation '=']
SELECT * FROM wp_statistics_useronline WHERE `ip` = '54.242.25.198' AND `agent` = 'CommonCrawl' AND `platform` = 'نا معلوم' AND `version` = 'نا معلوم'

خطای پایگاه‌داده وردپرس: [Illegal mix of collations (latin1_swedish_ci,IMPLICIT) and (utf8mb4_unicode_520_ci,COERCIBLE) for operation '=']
SELECT * FROM wp_statistics_useronline WHERE `ip` = '54.242.25.198' AND `agent` = 'CommonCrawl' AND `platform` = 'نا معلوم' AND `version` = 'نا معلوم'

اتحاد ملت ها با احیای بازی های بومی محلی شدنی است | پایگاه خبری اقتصاد ملی
کد خبر : 20364
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۰

اتحاد ملت ها با احیای بازی های بومی محلی شدنی است

اتحاد ملت ها با احیای بازی های بومی محلی شدنی است

رئیس انجمن جهانی ورزش و بازی های بومی با اشاره به اهمیت احیا و توسعه این بازی ها گفت: با توجه به ترویج فرد گرایی و حاکمیت نظام سرمایه داری، احیای بازی های بومی محلی موجب اتحاد ملت ها و زنده شدن فرهنگ ها می شود. «گی ژائوئن» روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا

رئیس انجمن جهانی ورزش و بازی های بومی با اشاره به اهمیت احیا و توسعه این بازی ها گفت: با توجه به ترویج فرد گرایی و حاکمیت نظام سرمایه داری، احیای بازی های بومی محلی موجب اتحاد ملت ها و زنده شدن فرهنگ ها می شود.
«گی ژائوئن» روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: مدرن شدن جوامع از سیصد سال پیش شروع شد و بیشتر نمود های زندگی سنتی را بلعید اما من مدرنیته را چیز جالبی نمی بینم بلکه سبکی از زندگی است که در کنار جنبه های مثبت، بسیاری از کارهای اخلاقی را نیز زیر پا می گذارد. در جوامع مدرن پول در اولویت است و بسیاری از نمودهای فرهنگی در خطر قرار دارند. یکی از راه های مقابله با این کار احیای ورزش های سنتی است که موجب اتحاد ملت ها و زنده شدن فرهنگ های بومی می شود.
رئیس انجمن جهانی ورزش و بازی های سنتی ادامه داد: بازی های سنتی بخشی از فرهنگ جوامع هستند و این را نمی شود انکار کرد بلکه باید آنچه که در گذر زمان به دست آوردیم حفظ کنیم. چشم پوشی از فرهنگ جوامع کار مناسبی نیست و باید این فرهنگ را به نسل های مختلف انتقال دهیم. بازی های بومی محلی بدون کارکرد نیستند بلکه پژوهش های صورت گرفته توسط کارشناسان نشان می دهد که تمام آنچه که ورزش های مدرن می تواند به جامعه انتقال دهد در ذات بازی های بومی و سنتی وجود دارد.
وی در زمینه راهکار احیا و نهادینه شدن بازی های بومی و محلی با ابزار آموزش و پرورش گفت: برای نهادینه کردن ورزش های سنتی در جوامع نوین از طریق آموزش و پرورش ما باید اصل را بر یادگیری قرار دهیم نه مسابقه، چرا که کودکان که بخش اصلی مدارش به شمار می روند به اندازه کافی رقابت و مسابقه دارند. در این شرایط بهترین کار این است که در مدارس یادگیری بازی ها در اولویت قرار گیرد تا اینکه کودکان را وارد فضای رقابتی کنیم.
او با اشاره به راهکارهای احیای این بازی ها در سطح جهان افزود: برخی از ورزش ها بین جوامع مشترک هستند که می شود با برگزاری جشنواره و المپیاد ها آنها را احیا و در سطح گسترده تری ترویج دهیم. اما این به معنای تعجیل در این کار نیست باید قدم به قدم و حساب شده پیش برویم. اگر در برگزاری رقابت عجله کنیم بازی ها از اصل خود دور شوند و 10 سال دیگر ممکن است شاهد مرگ ورزش های سنتی باشیم.
شاید بیش از 100 کشتی سنتی در جهان وجود دارد و می شود با تجمیع آن در چندین رشته آن را ثبت جهانی یا المپیکی کرد اما نمی شود این صد رشته را در 10 رشته خلاصه کرد زیرا باعث مرگ نود بازی دیگر می شود. همچنین ثبت جهانی یک بازی نباید موجب از بین رفتن اصل و روح باز ها شود. البته نباید ورزش های سنتی در کشتی خلاصه شوند بلکه این ورزش ها مانند کیک هستند که کشتی بخشی از این کیک به شمار می رود. انجمن جهانی بازی های سنتی در نظر دارد تمام این کیک مورد مصرف قرار گیرد نه اینکه بخشی از آن.
ژائوئن در زمینه برگزاری بازی های بومی و محلی در ایران گفت: در 2 هفته ای که ایران بودم بازی ها سنتی این کشور برایم جالب بود. بازی کودکان متفاوت از بزرگسالان بود. همچنین از نزدیک شاهد برگزاری کشتی با چوخه، کشتی با شال ،گیله مردی و زوران (کشتی کردی )بودم که خیلی جذابیت داشت. فدراسیون بازی های بومی و محلی ایران یکی از پرکارترین فدراسیون ها در سطح جهان به شمار می رود و اگر بگویم چنین فدراسیون با این حوزه وظایف و کارکرد در سطح جهان کم نظیر است اغراق نکرده ام زیرا وظایفی که در حوزه های مختلف فرهنگی و ورزشی بر عهده آن است می تواند در حد و اندازه یک فدراسیون جهانی باشد. این حوزه ها خود می توانند به صورت انجمن نیز اداره شوند اما فدراسیون و مدیریت آن به خوبی این مجموعه را هدایت خواهند کرد.
به گزارش ایرنا، گی ژائوئن رییس انجمن ورزش ها و بازی های سنتی و پتروف کارشناس ورزش های سنتی 2 هفته پیش به ایران سفر کردند و با حضور در استان های خراسان شمالی، گلستان، مازندران، گیلان و کرمانشاه از نزدیک شاهد برگزاری بازی های بومی محلی، کشتی باچوخه، کشتی با شال ،گورش ،لوچو و گیله مردی و زوران بود.

بازدید: 57

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.