کد خبر : 18544
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۰

قبل از وقوع بحران، ملارد چهارصد هزار نفري را دريابيد

قبل از وقوع بحران، ملارد چهارصد هزار نفري را دريابيد

شهرستان ملارد که‌امروز اسمي‌از آن در انديشه مان مي‌گذرد در دو دهه اخير تغييرات بسياري را در خود تجربه کرده است. اين شهرستان به دلايل آب و هواي خوب و اقليم جغرافيايي خود باعث سرازير شدن سيل جمعيت به اين شهرستان بوده که به زعم مسئولين در مدت ۳۰ سال از جمعيت ۱۶ هزار نفر

شهرستان ملارد که‌امروز اسمي‌از آن در انديشه مان مي‌گذرد در دو دهه اخير تغييرات بسياري را در خود تجربه کرده است. اين شهرستان به دلايل آب و هواي خوب و اقليم جغرافيايي خود باعث سرازير شدن سيل جمعيت به اين شهرستان بوده که به زعم مسئولين در مدت ۳۰ سال از جمعيت ۱۶ هزار نفر با جمعيتي قريب به ۴۰۰ هزار نفر مواجه شد و همه اينها که در آني اتفاق افتاد دامنگير مشکلات اساسي بود که در ادامه به يکي از معضلات آن مي‌پردازيم.
سال گذشته که زلزله ملارد حتي دل تهراني‌ها را هم لرزاند، و همه را سراسيمه به خيابانها ريخت تا چندين شب و روز برخي از مردم در پارکها بخوابند، اينجا بود که به يکباره مسئولين به ياد بافت فرسوده ۲۲۰ هکتاري اين شهرستان ۴۰۰ هزار نفري افتادند که چگونه معضلات تراکم و سازه‌هاي سست اين منطقه را رفع کنند. زلزله اي که آنقدر قوي نبود تا اتفاقي براي هموطنانمان بيفتد ولي تلنگري شد تا مسئولين جلساتي را براي رفع اين مهم انجام دهند، اما عليرغم بسياري از جلسات برخي از مسئولين ملاردي مي‌گويند که اقدام آنچناني در راستاي مواجهه با زلزله نشده است و برخي ديگر نيز بيان مي‌کنند که فلان سوله را ساختيم و فلان امکانات را داريم که ما را به ياد ضرب المثل دم خروس و… مي‌اندازد.بگذاريد در ادامه‌ به معضلات و بحران‌هاي بعد از زلزله که همين روزها بازار آن داغ شده است بپردازيم.

زلزله مجدد ۲/۶ ريشتري کرمانشاه در آذر ماه سال جاري و پس زلزله‌هاي زياد آن دوباره اضطراب را براي تهراني‌ها و حتي بسياري از ساکنان حاشيه پايتخت به دنبال داشت که بيان کند فصل جديد زلزلستان که بين پاييز و زمستان است دوباره به سرآمده و نکند مجددا زلزله اي ديگر در اين منطقه اتفاق بيفتد. اما در پيگيري‌هايي که انجام داديم به دنبال اين بوديم که ببينيم مسئولين استاني براي شهر ملارد پس از يکسال چه اقداماتي انجام داده‌اند، اول اينکه در شهرستان ملارد آنگونه که بيان شده است چادرهاي بسياري به همراه دو سوله بحران در حال آماده سازي و تامين است همچنين مناطقي مشخص براي انتقال مردم برنامه ريزي شده است اما سوال بزرگ اينجاست اگر در سرآسياب ملارد زلزله اي بزرگ اتفاق بيفتد چگونه مي‌توانند مردم را از زير آواري ۲۲۰ هکتاري بيرون بياورند ؟ اين يعني اوج بحران در اين منطقه گمان مي‌رود در صورت رخ دادن زلزله اي ۶ يا ۷ ريشتري منطقه سرآسياب ملارد با خاک يکسان شود. حال با دو سوله بحران و تعدادي چادر سوال بزرگ اينجاست که چگونه خواهند توانست بحران را مديريت کنند ؟؟؟
همه اينها را گفتيم که مسئولين بدانند، چسب زخم، راه جلوگيري شريان نيست بلکه‌امکان دارد قدري جلو خونريزي را بگيرد و راه درمان براي شهر ملارد تنها و تنها بازسازي مجدد بافت فرسوده است و با اين حرکت حلزوني مسئولين استاني نه تنها امروز بلکه در برخي از موارد بافت فرسوده بيشتر هم خواهد شد. امروز مردم قطعا با خود سوال خواهند کرد که بيمارستان شهرستان ملارد در چه مرحله اي به سر مي‌برد و اگر زلزله بيايد نقش بيمارستان ناتمام چه خواهد بود، تصور اينکه ناگهان يک بيمارستان نيمه ساز با جمعيتي ۴۰۰ هزار نفري که با بحراني مواجه شدند و بايد اين بيمارستان به آنها خدمات بدهد، دور از عقل است.
البته من نمي‌دانم اين چيني‌هاي چشم بادامي‌چگونه ساختماني را در دو ماه و پل معلقي را در يکسال به بهره برداري مي‌رسانند که ما ايراني‌ها با تمام ادعايمان نمي‌توانيم مسائل بزرگي را که جان انسانها در گرو رفع آنها است، را اينگونه رفع نماييم و اصلا به فکر اصلاح آن در کوتاه مدت نيستيم.
طبق آمار در حوزه بافت فرسوده ۲۲۰ هکتاري ملارد ۱۵۰ هزار نفر ساکن هستند که زلزله ۲۹ آذر ۹۶ زنگ هشداري بود براي همه بويژه مسئولين کلان مملکتي که فکر و انديشه اي براي شهر ملارد و بافت‌هاي فرسوده ي متراکم آن کنند.
از ۲۹ آذر ماه سال گذشته که زلزله اي نه چندان قوي تمام کشور را متوجه پايتخت و شهرهاي تابعه آن کرد تابحال جلسات متعددي برگزار شد تا با راهکارهايي از قبيل ايجاد تسهيلات و اعتبارات، مشوق‌هاي شهروندي جهت بهسازي و نوسازي بافت‌هاي فرسوده انجام شود اما متاسفانه تابحال عليرغم تدوين طرح و برنامه بسيار مدون هنوز اقدامي‌در اين راستا انجام نشده و ريالي هم در اين حوزه از طرف دولت به شهرستان ملارد روانه نشده است که البته بروکراسي که در اين حوزه حاکم است قطعا مصوب اصلي اين عدم پيگيري است چرا که پيش از اين پس از رصد کامل مطالعات مهندسين مشاور طبق اعلام مسئولين شهرستاني در مورد بافت فرسوده طي پروسه ۶ ماه تا يکساله جلساتي تشکيل و مصوبات به اداره مسکن و شهرسازي تحت عنوان کميته بافت‌هاي فرسوده جهت تصويب و ابلاغ ارجاع داده مي‌شود و زماني که اين سند به دولت ابلاغ مي‌شود، دولت موظف بود تا بتواند از اعتبارات دولتي از قبيل يارانه در جهت انجام اين مهم گام بردارد که متاسفانه سال گذشته طي بخشنامه اي اين پروسه از ۶ ماه به دو سال افزايش يافت و اين خود عملا باعث خواهد شد که اين پروژه و اين مهم که جان بسياري از مردم در گرو آن است به تعويق بيفتد و در مواردي اصلا انجام نگيرد.اين در حالي است که مردم شهر ملارد عموما از قشر ضعيف جامعه، کارگران و کارمندان زحمت کش هستند که منازلي فاقد هر گونه سند و عموما قولنامه اي دارند، لذا اين مهم باعث عدم استفاده از اعتبارات و تسهيلات بانکي براي آنها است و کار را براي ادامه و همچنين تخصيص اعتبار کمي‌سخت کرده است که‌اميدواريم با پيگيري مسئولين راه چاره مناسب در اين راستا انديشيده شود.
امروز موضوع زلزله و بافت‌هاي فرسوده ملارد به هيچ وجه نبايد فراموش شود چرا که در بافت فرسوده ملارد در صورت ايجاد حادثه اي ديگر شاهد به خطر افتادن جدي جان و مال مردم خواهيم بود، لذا بر همه وظيفه است که در حيطه اختيارات و مسئوليت و توان خود هر چه دارند انجام دهند کما آنکه شوراي اسلامي‌و مجموعه مديريتي شهرستان ملارد تمام سعي و تلاش خود را در جهت شناساندن اين تهديد واقعي به مسئولين استاني انجام داده‌اند و حتي زمين ده هکتاري را در اين خصوص اختصاص دادند تا بتوان با احداث بناي اصولي در اين منطقه براي جابجايي و نوسازي بافت فرسوده اقدام نمايند که اين طرح نيز فعلا در کش و قوس‌هاي اداري مانده است. حالا بايد در ادامه اين بروکراسي‌ها و کم لطفي‌هاي مسئولين استاني ديد که چگونه اين خلا بزرگ در شهرستان ملارد که تهديدي براي جان مردم است پر خواهد شد و بايد مسئولين کمي‌بيشتر تلاش کنند چرا که قبل از وقوع زلزله يا بحران ديگر ملارد ۴۰۰ هزار نفري را بايد دريابند.

بهنام ژاله

بازدیدها: 147

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.