کد خبر : 18544
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۰
-

قبل از وقوع بحران، ملارد چهارصد هزار نفری را دریابید

قبل از وقوع بحران، ملارد چهارصد هزار نفری را دریابید

شهرستان ملارد که‌امروز اسمی‌از آن در اندیشه مان می‌گذرد در دو دهه اخیر تغییرات بسیاری را در خود تجربه کرده است. این شهرستان به دلایل آب و هوای خوب و اقلیم جغرافیایی خود باعث سرازیر شدن سیل جمعیت به این شهرستان بوده که به زعم مسئولین در مدت ۳۰ سال از جمعیت ۱۶ هزار نفر

شهرستان ملارد که‌امروز اسمی‌از آن در اندیشه مان می‌گذرد در دو دهه اخیر تغییرات بسیاری را در خود تجربه کرده است. این شهرستان به دلایل آب و هوای خوب و اقلیم جغرافیایی خود باعث سرازیر شدن سیل جمعیت به این شهرستان بوده که به زعم مسئولین در مدت ۳۰ سال از جمعیت ۱۶ هزار نفر با جمعیتی قریب به ۴۰۰ هزار نفر مواجه شد و همه اینها که در آنی اتفاق افتاد دامنگیر مشکلات اساسی بود که در ادامه به یکی از معضلات آن می‌پردازیم.
سال گذشته که زلزله ملارد حتی دل تهرانی‌ها را هم لرزاند، و همه را سراسیمه به خیابانها ریخت تا چندین شب و روز برخی از مردم در پارکها بخوابند، اینجا بود که به یکباره مسئولین به یاد بافت فرسوده ۲۲۰ هکتاری این شهرستان ۴۰۰ هزار نفری افتادند که چگونه معضلات تراکم و سازه‌های سست این منطقه را رفع کنند. زلزله ای که آنقدر قوی نبود تا اتفاقی برای هموطنانمان بیفتد ولی تلنگری شد تا مسئولین جلساتی را برای رفع این مهم انجام دهند، اما علیرغم بسیاری از جلسات برخی از مسئولین ملاردی می‌گویند که اقدام آنچنانی در راستای مواجهه با زلزله نشده است و برخی دیگر نیز بیان می‌کنند که فلان سوله را ساختیم و فلان امکانات را داریم که ما را به یاد ضرب المثل دم خروس و… می‌اندازد.بگذارید در ادامه‌ به معضلات و بحران‌های بعد از زلزله که همین روزها بازار آن داغ شده است بپردازیم.

زلزله مجدد ۲/۶ ریشتری کرمانشاه در آذر ماه سال جاری و پس زلزله‌های زیاد آن دوباره اضطراب را برای تهرانی‌ها و حتی بسیاری از ساکنان حاشیه پایتخت به دنبال داشت که بیان کند فصل جدید زلزلستان که بین پاییز و زمستان است دوباره به سرآمده و نکند مجددا زلزله ای دیگر در این منطقه اتفاق بیفتد. اما در پیگیری‌هایی که انجام دادیم به دنبال این بودیم که ببینیم مسئولین استانی برای شهر ملارد پس از یکسال چه اقداماتی انجام داده‌اند، اول اینکه در شهرستان ملارد آنگونه که بیان شده است چادرهای بسیاری به همراه دو سوله بحران در حال آماده سازی و تامین است همچنین مناطقی مشخص برای انتقال مردم برنامه ریزی شده است اما سوال بزرگ اینجاست اگر در سرآسیاب ملارد زلزله ای بزرگ اتفاق بیفتد چگونه می‌توانند مردم را از زیر آواری ۲۲۰ هکتاری بیرون بیاورند ؟ این یعنی اوج بحران در این منطقه گمان می‌رود در صورت رخ دادن زلزله ای ۶ یا ۷ ریشتری منطقه سرآسیاب ملارد با خاک یکسان شود. حال با دو سوله بحران و تعدادی چادر سوال بزرگ اینجاست که چگونه خواهند توانست بحران را مدیریت کنند ؟؟؟
همه اینها را گفتیم که مسئولین بدانند، چسب زخم، راه جلوگیری شریان نیست بلکه‌امکان دارد قدری جلو خونریزی را بگیرد و راه درمان برای شهر ملارد تنها و تنها بازسازی مجدد بافت فرسوده است و با این حرکت حلزونی مسئولین استانی نه تنها امروز بلکه در برخی از موارد بافت فرسوده بیشتر هم خواهد شد. امروز مردم قطعا با خود سوال خواهند کرد که بیمارستان شهرستان ملارد در چه مرحله ای به سر می‌برد و اگر زلزله بیاید نقش بیمارستان ناتمام چه خواهد بود، تصور اینکه ناگهان یک بیمارستان نیمه ساز با جمعیتی ۴۰۰ هزار نفری که با بحرانی مواجه شدند و باید این بیمارستان به آنها خدمات بدهد، دور از عقل است.
البته من نمی‌دانم این چینی‌های چشم بادامی‌چگونه ساختمانی را در دو ماه و پل معلقی را در یکسال به بهره برداری می‌رسانند که ما ایرانی‌ها با تمام ادعایمان نمی‌توانیم مسائل بزرگی را که جان انسانها در گرو رفع آنها است، را اینگونه رفع نماییم و اصلا به فکر اصلاح آن در کوتاه مدت نیستیم.
طبق آمار در حوزه بافت فرسوده ۲۲۰ هکتاری ملارد ۱۵۰ هزار نفر ساکن هستند که زلزله ۲۹ آذر ۹۶ زنگ هشداری بود برای همه بویژه مسئولین کلان مملکتی که فکر و اندیشه ای برای شهر ملارد و بافت‌های فرسوده ی متراکم آن کنند.
از ۲۹ آذر ماه سال گذشته که زلزله ای نه چندان قوی تمام کشور را متوجه پایتخت و شهرهای تابعه آن کرد تابحال جلسات متعددی برگزار شد تا با راهکارهایی از قبیل ایجاد تسهیلات و اعتبارات، مشوق‌های شهروندی جهت بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده انجام شود اما متاسفانه تابحال علیرغم تدوین طرح و برنامه بسیار مدون هنوز اقدامی‌در این راستا انجام نشده و ریالی هم در این حوزه از طرف دولت به شهرستان ملارد روانه نشده است که البته بروکراسی که در این حوزه حاکم است قطعا مصوب اصلی این عدم پیگیری است چرا که پیش از این پس از رصد کامل مطالعات مهندسین مشاور طبق اعلام مسئولین شهرستانی در مورد بافت فرسوده طی پروسه ۶ ماه تا یکساله جلساتی تشکیل و مصوبات به اداره مسکن و شهرسازی تحت عنوان کمیته بافت‌های فرسوده جهت تصویب و ابلاغ ارجاع داده می‌شود و زمانی که این سند به دولت ابلاغ می‌شود، دولت موظف بود تا بتواند از اعتبارات دولتی از قبیل یارانه در جهت انجام این مهم گام بردارد که متاسفانه سال گذشته طی بخشنامه ای این پروسه از ۶ ماه به دو سال افزایش یافت و این خود عملا باعث خواهد شد که این پروژه و این مهم که جان بسیاری از مردم در گرو آن است به تعویق بیفتد و در مواردی اصلا انجام نگیرد.این در حالی است که مردم شهر ملارد عموما از قشر ضعیف جامعه، کارگران و کارمندان زحمت کش هستند که منازلی فاقد هر گونه سند و عموما قولنامه ای دارند، لذا این مهم باعث عدم استفاده از اعتبارات و تسهیلات بانکی برای آنها است و کار را برای ادامه و همچنین تخصیص اعتبار کمی‌سخت کرده است که‌امیدواریم با پیگیری مسئولین راه چاره مناسب در این راستا اندیشیده شود.
امروز موضوع زلزله و بافت‌های فرسوده ملارد به هیچ وجه نباید فراموش شود چرا که در بافت فرسوده ملارد در صورت ایجاد حادثه ای دیگر شاهد به خطر افتادن جدی جان و مال مردم خواهیم بود، لذا بر همه وظیفه است که در حیطه اختیارات و مسئولیت و توان خود هر چه دارند انجام دهند کما آنکه شورای اسلامی‌و مجموعه مدیریتی شهرستان ملارد تمام سعی و تلاش خود را در جهت شناساندن این تهدید واقعی به مسئولین استانی انجام داده‌اند و حتی زمین ده هکتاری را در این خصوص اختصاص دادند تا بتوان با احداث بنای اصولی در این منطقه برای جابجایی و نوسازی بافت فرسوده اقدام نمایند که این طرح نیز فعلا در کش و قوس‌های اداری مانده است. حالا باید در ادامه این بروکراسی‌ها و کم لطفی‌های مسئولین استانی دید که چگونه این خلا بزرگ در شهرستان ملارد که تهدیدی برای جان مردم است پر خواهد شد و باید مسئولین کمی‌بیشتر تلاش کنند چرا که قبل از وقوع زلزله یا بحران دیگر ملارد ۴۰۰ هزار نفری را باید دریابند.

بهنام ژاله

بازدید: 115

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.