کد خبر : 16761
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۶

الگوي EKS آشنايي با مفاهيم كارآفريني

الگوي EKS آشنايي با مفاهيم كارآفريني

EKS (experience/knowledge/skill)دوره جامعي از آموزش كارآفريني است كه بطور ويژه براي مهارت آموزان فني و حرفه اي و ساير دانش آموختگان نظام آموزش رسمي و غيررسمي كه با يك شاخه تكنولوژي يا مهارتي آشنايي كافي داشته باشند طراحي شده است . اين مدل حسب ماموريت هاي دانشگاه فني و حرفه اي بعنوان يك دانشگاه كارآفرين

EKS (experience/knowledge/skill)دوره جامعي از آموزش كارآفريني است كه بطور ويژه براي مهارت آموزان فني و حرفه اي و ساير دانش آموختگان نظام آموزش رسمي و غيررسمي كه با يك شاخه تكنولوژي يا مهارتي آشنايي كافي داشته باشند طراحي شده است . اين مدل حسب ماموريت هاي دانشگاه فني و حرفه اي بعنوان يك دانشگاه كارآفرين با رويكردي دوسويه و فعال پيشنهاد مَي شود. ماهيت كارآفرينانه، نوآورانه، خلاقانه، سخت كوشي، پرتحركي، عمل گرايي، مهارت محوري با رويكرد مشاركتي و محصول محور از مهمترين خصوصيات مدل است.
در اين مدل آموزش به دو شكل مقدماتي و تكميلي با توجه به نيازهاي كسب و كار طراحي مي شود. دوره كارآفريني سطح مقدماتي با ٥٠ ساعت آموزش كارآفرينان را مهارت هاي عمومي كسب و كار و دوره تكميلي با ٨٠-٥٠ ساعت آموزش علاقمندان كسب و كار را با موضوع تخصصي آشنا مي كند.
همچنين بمنظور كسب تجربه و بكارگيري دانش و مهارت كارآفرينان لازم است يك دوره كارورزي را در حرفه موردنظر بمدت حداقل ٦٠٠ ساعت تجربه نمايند.
درنهايت كليه فرآيندهاي فوق به ارزيابي اثربخشي و كارايي دوره هاي اجرا شده منجر به اشتغال و كارآفريني مي گردد.
در الگوي كارآفريني EKS آشنايي با مفاهيم كارآفريني، توسعه مهارت كارآفريني و بهره مندي از تجربه صاحبنظران بمنظور ايجاد كار و اشتغال پذيري مهمترين هدف بشمار مَي آيد. افرادي كه اين دوره را طي مَي كنند زمينه مناسبي فراهم مَي آيد كه اين افراد طرح كسب و كار خلاقانه و نوآورانه ارايه دهند و كارآفريني داشته باشند.
مهندس زهرا بختياري
رييس مركز كارآفريني و ارتباط با صنعت دانشگاه فني و حرفه اي كشور

بازدیدها: 201

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.