کد خبر : 16093
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۷

دو برابر بودن درآمد عملیاتی حوزه ICT نسبت به هزینه ها

دو برابر بودن درآمد عملیاتی حوزه ICT نسبت به هزینه ها

مدیرکل دفتر بررسی های اقتصادی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات با ارائه گزارش حساب های ICT از بازار اقتصاد ایران، گفت: درسال 91 سهم ارزش افزوده آی سی تی (ICT)، 1.41 درصد از کل اقتصاد بود که در سال 95 این رقم به 1.52 درصد افزایش یافت. نیلوفر مراد حاصل در

مدیرکل دفتر بررسی های اقتصادی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات با ارائه گزارش حساب های ICT از بازار اقتصاد ایران، گفت: درسال 91 سهم ارزش افزوده آی سی تی (ICT)، 1.41 درصد از کل اقتصاد بود که در سال 95 این رقم به 1.52 درصد افزایش یافت.
نیلوفر مراد حاصل در جلسه ارائه حساب های ICT در اقتصاد ایران که به صورت ویدیو کنفرانس با مدیران کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان های سراسر کشور برگزار شد، با اشاره به اجرای طرح حساب های ICT در سال 95، گفت: درحالیکه تا قبل از سال 92 از وضعیت این بازار در کشور گزارشی وجود نداشت، برای نخستین بار در سال 92 با آمارهای سال 91 گزارشی از وضعیت بازار ICT در کشورتهیه شد.
وی با اشاره به اینکه این گزارش با همکاری و تایید مرکز آمار ایران انجام شده است، افزود: این آمار بر اساس حساب های کلان کشور تهیه شده و این امکان را می دهد تا وضعیت بازار ICT کشور را بتوانیم در مقیاس بین المللی با کشورهای مختلف مقایسه کنیم.
مراد حاصل با اشاره به اینکه در این گزارش بخش بندی ها بر اساس طبقه بندی OECD (سازمان همکاری و توسعه اقتصادی) انجام شده، گفت: بخش های مخابرات، فناوری اطلاعات و سایرخدمات، انتشار الکترونیکی و تولید محصولات سخت افزاری به عنوان هسته اقتصاد دیجیتال در این گزارش طبقه بندی شده و ارقامی که در گزارش های OECD ارائه می شود بر اساس همین بخش بندی هاست.
وی افزود: در این گزارش سه متغیر اصلی «ستانده»، «هزینه واسط» و «ارزش افزوده» بررسی می شود که ستانده مجموع درآمد های عملیاتی و سایر درآمدهاست؛ هزینه واسط که مجموع هزینه های عملیاتی را نشان می دهد و ارزش افزوده هم از تفاوت ستانده و هزینه واسط به دست می آید.
مدیر کل دفتر بررسی های اقتصادی وزارت ارتباطات ادامه داد: ستانده و اندازه بازار ICT در کشور در سال 95 بر اساس حساب های به دست آمده، 445 هزار میلیارد ریال است که در حدود 306 هزار میلیارد ریال این رقم مربوط به بخش مخابرات و 86 هزار میلیارد ریال نیز اندازه بازار فناوری اطلاعات است.
وی درباره وضعیت متغیر هزینه های واسط نیز افزود: در بخش مخابرات هزینه های واسط در سال 95 مبلغ 147 هزار میلیاردریال بود، به این معنی که با یک واحد هزینه، 2 واحد درآمد عملیاتی داشتیم. در بخش ICT نیز با هزینه 232 هزار میلیارد ریالی، ستانده 445 هزار میلیارد ریالی به دست می آمد که تقریبا درآمد عملیاتی دو برابری را نشان می دهد.
مراد حاصل ارزش افزوده بخش ICT در سال 95 را 212 هزار میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: درسال 91سهم ارزش افزوده ICT، 1.41 درصد از کل اقتصاد بود و در سال 95 این رقم به 1.52 درصد افزایش یافت.
وی با اشاره به آمار های کشورهای مختف در حوزه ICT ، افزود: بر اساس این گزارش هر ساله سهم مخابرات از اقتصاد ICT این کشورها کم می شود و سهم فناوری اطلاعات افزایش می یابد که نشان می دهد بازار ICT ما نیز باید به همین سمت حرکت کند.

بازدیدها: 104

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.