کد خبر : 12052
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - ۵:۳۵

بهبود رتبه ایران در شاخص جهانی رقابت پذیری

بهبود رتبه ایران در شاخص جهانی رقابت پذیری

پانصد و شصت و یکمین نشست تخصصی خانه مدیران سازمان مدیریت صنعتی با سخنرانی مهندس نعمت زاده در سالن اجتماعات دکتر رضا نیازمند سازمان مدیریت صنعتی برگزار شد. به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی، در این نشست، مهندس نعمت زاده درباره موضوع تجربه های رقابت پذیری به سخنرانی پرداخت. بنا به این گزارش، وی

پانصد و شصت و یکمین نشست تخصصی خانه مدیران سازمان مدیریت صنعتی با سخنرانی مهندس نعمت زاده در سالن اجتماعات دکتر رضا نیازمند سازمان مدیریت صنعتی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی، در این نشست، مهندس نعمت زاده درباره موضوع تجربه های رقابت پذیری به سخنرانی پرداخت.
بنا به این گزارش، وی رقابت پذیری را معیاری کلیدی برای ارزیابی موفقیت بنگاه ها و کسب و کارها در عرصه تجارت بین المللی دانست و اظهار داشت: رقابت پذیری برآیندی از عملکرد نهادها و بکارگیری سیاست ها است که به وجود عوامل مختلفی که سطح بهره وری یک کشور را تعیین می کند، بستگی دارد.
مهندس نعمت زاده خاطر نشان کرد: برای معیار رقابت پذیری می توان 5 محور در نظر گرفت که شامل توان جذب سرمایه و توسعه تجاری؛ جذب نیروی انسانی خلاق؛ تقویت کارآفرینی و استفاده از فناوری های نوین، ایجاد محیط مناسب کسب و کارهای جدید و توانایی تولید کالا و ارائه خدمات مشتری پسند است.
وی افزود: مجمع جهانی اقتصاد برای رقابت پذیری 12 رکن و بیش از 100 متغیر مطرح می کند که رکن های آن از این قرارند: نهادها؛ زیرساخت ها؛ ثبات در اقتصاد کلان؛ بهداشت و آموزش ابتدایی؛ آموزش عالی و حرفه ای؛ کارایی بازار کالا؛ کارایی بازار نیروی کار؛ پیشرفته بودن بازار مالی؛ آمادگی فناوری؛ پیشرفته بودن بنگاه های تجاری؛ اندازه بازار؛ و نوآوری.
مشاور وزیر نفت گفت: اگر بخواهیم کشور را در سطح رقابت پذیری مناسب و مورد قبول قرار دهیم باید در زمینه زیر ساخت ها کار بیشتری انجام دهیم که در این چند سال گذشته کشور روند رو بهبودی داشته است؛ همچنین در زمینه آموزش عالی و حرفه ای باید توجه کنیم افرادی که تربیت می شوند بتوانند در رقابت پذیری تحول ایجاد کنند و این مساله نیاز به تحول جدی در سطوح آموزش عالی دارد.
وی افزود: در زمینه بازار مالی باید شرایط موجود را بهبود دهیم چه در حوزه سیستم بانکی و چه در بازار سرمایه و ارتباط آن با بازارهای جهانی که باید در این زمینه هم تحول ایجاد شود.
مهندس نعمت زاده با بیان آمار مجمع جهانی اقتصاد در سال 96، اظهار داشت: خوشبختانه در 4 سال اخیر جایگاه ایران از نظر شاخص رقابت پذیری رو به بهبود بوده و با 7 پله ارتقا به رتبه 69 رسیده است؛ همچنین در رکن ثبات اقتصادی نیز کشور جهشی از رتبه 72 به 44 داشته است که این مساله درسطح جامعه با کنترل تورم مشهود است.
وی توصیه کرد: جا دارد سازمان مدیریت صنعتی با پژوهش در زمینه ارکان رقابت پذیری و آموزش آن به مدیران در سطوح مختلف، شرایط بهبود در شاخص رقابت پذیری را فراهم کند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره بازار داخلی و بازارهای بین المللی اظهار داشت: هم باید وارد بازارهای خارجی شویم و هم بازار داخلی را با دیگران به اشتراک بگذاریم اما نباید عملکرد اقتصادی کشور به گونه ای باشد که بازار داخلی صرفا در اختیار خارجی ها قرار گیرد.
وی تاکید کرد: می گوییم در بازار رقابتی، خودرو باید وارد شود اما خودروسازی های بین المللی هم باید با سرمایه گذاری در کشورما تولید کننده خودروهای صادراتی باشند.
در بخش دیگری از این نشست، تجربه موفق یکی از تولید کنندگان نساجی توسط مدیر این شرکت ارائه و در پایان به پرسش های حاضران پاسخ داده شد.

بازدید: 286

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.