کد خبر : 10948
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۵ - ۲۰:۴۵

چند خبر از شرکت فولادمبارکه اصفهان

چند خبر از شرکت فولادمبارکه اصفهان

مدیرعامل فولاد مبارکه: بدون توجه به حفظ محیط زیست توسعۀ پایدار غیرممکن است امروزه در هر گوشۀ این کرۀ خاکی، هرگاه از محیط زیست و رعـــایــت اســــــــــتــــانـداردهـای زیست محیطی سخن به میان میآید، بی درنگ بحث توسعۀ پایدار مطرح میشود؛ زیرا اساسا بدون توجه به اهمیت حفظ محیط زیست نمیتوان به توسعۀ پایدار و داشتن

مدیرعامل فولاد مبارکه: بدون توجه به حفظ محیط زیست توسعۀ پایدار غیرممکن است

امروزه در هر گوشۀ این کرۀ خاکی، هرگاه از محیط زیست و رعـــایــت اســــــــــتــــانـداردهـای زیست محیطی سخن به میان میآید، بی درنگ بحث توسعۀ پایدار مطرح میشود؛ زیرا اساسا بدون توجه به اهمیت حفظ محیط زیست نمیتوان به توسعۀ پایدار و داشتن محیطی سالم برای زندگی خود و نسلهای آینده خوش بین بود.

همزمان با هفتۀ محیط زیست دکتر بهرام سبحانی، مدیرعامل بزرگترین هلدینگ فولادی کشور و خاورمیانه، در گفت وگو با خبرنگار فولاد درخصوص اهمیت توجه به استانداردهای زیست محیطی در همۀ بخشها، به ویژه در صنعت و اقدامات فولاد مبارکه، گفت: تاریخچه روز جهانی محیط زیست به سال ۱۹۷۲ یعنی ۴۵ سال قبل برمیگردد؛ در آن سال برای اولین بار، سازمان ملل متحد کنفرانسی با موضوع انسان و محیط زیست در شهر استکهلم سوئد برگزار کرد. همزمان با برپایی این کنفرانس، مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه ای تصویب کرد که منجر به تشکیل برنامۀ محیط زیست سازمان ملل(UNEP) شد. وقتی به تاریخ شکل گیری فولاد مبارکه و آغاز بهره برداری آن با کمی تأمل توجه کنیم، مشاهده میکنیم شرکت فولاد مبارکه از همان آغاز دوران ساخت، یعنی سال ۱۳۵۸، با احداث مرکز تحقیقات گونه شناسی در شرکت و مطالعه بر روی ۷۲ نمونۀ گیاهی، به عنوان شرکتی که خود را ملزم به رعایت استانداردهای زیست محیطی میداند، بنا نهاده شده است و بر مبنای توسعۀ پایدار فعالیت میکند. این شرکت اساسا حفظ محیط زیست را یک مسئولیت اجتماعی خطیر قلمداد میکند و توجه به این مسئولیت را وظیفۀ خود میداند.

وی با تأکید بر اینکه این رویکرد فولاد مبارکه در حفاظت از محیط زیست، نوعی مسئولیت اجتماعی است که ریشه در اخلاق، فرهنگ و اعتقادات مدیریت و کارکنان این شرکت دارد، تصریح کرد: این نگرش والا شکل نگرفته است مگر در سایۀ اصول و بایدها و نبایدهای نحوۀ برخورد انسان با محیط زیست و همچنین آنچه در این شرکت از فرهنگ و ارزشهای دین مبین اسلام نشأت گرفته است.

مدیرعامل فولاد مبارکه با ارائۀ تعریفی از توسعۀ پایدار تأکید کرد: توسعۀ پایدار به معنای توسعۀ جوامع با در نظر گرفتن تأمین نیازهای كنونی، بدون لطمه زدن به استعدادها و توانایی های موردنیاز آینده است؛ با در پیش گرفتن رویکردی که براساس آن، جوامع، جنبه های اقتصادی خود را با در نظر گرفتن مسائل اجتماعی و حفظ منافع محیط زیست توسعه دهند و كیفیت زندگی خود را بهبود بخشند.

وی در همین رابطه و با بیان اینکه فولاد مبارکه از ابتدای طرح برای تولید ۲.۵ میلیون تن فولاد در این منطقه بنا نهاده شد، خاطرنشان کرد: اجرای توسعۀ فولاد مبارکه و دستیابی به تولید حدود ۶ میلیون تن فولاد در شرکت شکل نگرفت مگر با نگاه و اعتقاد مدیران و کارکنان بر این اصل که فولاد مبارکه باید نیاز حال حاضر کشور را برآورده سازد، بدون آنكه توانایی دوره های آینده را در برآوردن نیازهایشان فدا کند.

دکتر سبحانی از امحاء پسماندهای ویژه (روغن ترانس های آسکارل) تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست به روش اصولی و طبق ضوابط فنی و اجرای طرح فراوری گرم سرباره، که با هدف کاهش ضایعات دفنی و تبدیل ضایعات به ارزش افزوده و حفاظت از منابع طبیعی تعریف شده است، به عنوان بخشی از این فعالیتها یاد کرد و در این خصوص افزود: این طرح به عنوان طرح منتخب بنیاد جهانی انرژی و جامعۀ مدیریت سبز اروپا در سال ۹۳ معرفی شد.

وی افزود: اجرای سیستم پایش لحظه ای و بر خط آلاینده ها و ارسال اطلاعات آنالیز به سازمان حفاظت محیط زیست مطابق با قوانین بروزشدۀ زیست محیطی، احداث تصفیه خانه های پساب در شرکت فولاد سبا با هدف بازچرخانی پساب به چرخۀ تولید، توسعه و ارتقای سیستمهای تصفیۀ پساب در شرکت فولاد مبارکه با همین هدف و کاهش برداشت آب از رودخانه، ارتقا و بهبود سیستمهای کنترل غبار با اعتباری بالغ بر ۲۰۰ میلیارد تومان و همچنین حمایت و تأمین مالی طرح جمع آوری و تصفیۀ پساب های شهرهای مجاور با هدف رفع مشکل زیست محیطی منطقه و استفاده از پسابها در مصارف صنعتی و کمک به حل بحران آب در منطقه بخش دیگری از اقدامات فولاد مبارکه در این راستا بوده است.

دکتر سبحانی بر اینکه در پی شکل گیری این فعالیتها در فولاد مبارکه و مشارکت این شرکت در طرح ها و برنامه های زیست محیطی بین المللی، نظیر طرح تغییرات اقلیم با همکاری انجمن جهانی فولاد، این شرکت موفق به دریافت تقدیرنامه از نهادهای بین المللی مربوطه شده است، تأکید کرد و گفت: هم اکنون در راستای بهبود شرایط زیست محیطی منطقه و همگام با توسعۀ فولاد مبارکه میزان فضای سبز در این شرکت از ۱۶۰۰ هکتار فراتر رفته است؛ به همین منظور تدابیری اتخاذ شده است تا آبیاری این میزان فضای سبز با استفاده از پساب تصفیه شدۀ صنعتی شرکت و بدون برداشت آب اضافی از زاینده رود در محیطی کاملا سالم انجام شود.

دکتر سبحانی در بخش پایانی سخنان خود با تأکید بر اینکه شرکت فولاد مبارکه برای بهبود فرایندهای زیست محیطی خود هیچگاه نقطه پایانی متصور نبوده است، خاطرنشان کرد: به همین منظور فولاد مبارکه همواره توسعۀ همکاریها با مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی کشور را به منظور گسترش مطالعات خود در این زمینه در دستور کار قرار داده است.

***********************************************

برگزاری چهارمین جشن گلریزان شرکای تجاری کسب وکار شرکت فولاد مبارکه

با جمع آوری حدود ۲۰ میلیارد ریال و با حضور ۱۰۰ شرکت طرف قرارداد فولاد مبارکه انجام شد

به گزارش خبرنگار فولاد، چهارمین جشن گلریزان شرکای تجاری کسب وکار فولاد مبارکه، ویژۀ آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد، به میزبانی این شرکت در مجموعۀ فرهنگی – ورزشی فردوس برگزار شد و طی آن با حضور حدود یکصد شرکت از شرکای تجاری کسب وکار فولاد مبارکه، مبلغی نزدیک به ۲۰ میلیارد ریال برای آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد جمع آوری شد.

در این ضیافت که به گفتۀ دکتر سبحانی مدیرعامل فولاد مبارکه، میزبان اصلی آن خداوند مهربان بود، بار دیگر شرکای تجاری کسب وکار فولاد مبارکه گرد هم آمدند تا با محوریت فولاد مبارکه زمینۀ آزادی همنوعان خود را فراهم آورند و جامعۀ پیرامون خود را به محل مصفاتری برای زندگی مبدل کنند.

این گزارش حاکی است در بخش نخست این مراسم دکتر بهرام سبحانی، مدیرعامل فولاد مبارکه، ضمن قدردانی از تشریک مساعی همۀ شرکتهای زیرمجموعه و طرف قرارداد فولاد مبارکه گفت: یکی دیگر از افتخارات فولاد مبارکه این است که در شبهای ماه مبارک و در ایام لیالی قدر در خدمت همۀ کسانی است که در کنار فعالیت اقتصادی خود، دغدغۀ مسائل اجتماعی جامعه را نیز دارند.

وی با تأکید بر اینکه در چنین برنامه هایی به واقع میزبان اصلی، خداوند مهربان است و اوست که شاهد و ناظر بندگانی است که در راه او انفاق میکنند، گفت: به لطف خداوند و با همت همۀ شرکای تجاری کسب وکار فولاد مبارکه، این چهارمین برنامه ای است که توفیق یافته ایم برای خدمت به زندانیان جرائم غیرعمد برگزار کنیم.

مدیرعامل فولاد مبارکه با اشاره به اینکه در سه جشن گلریزان سالهای قبل فولاد مبارکه، به ارادۀ خداوند و با همت همۀ شرکای تجاری این شرکت، بیش از یک هزار نفر از زندانیان جرائم غیرعمد آزاد شدند، خاطرنشان کرد: هیچ لذتی بالاتر از این نیست که انسان توفیق و لیاقت خدمت به همنوع خود را داشته باشد؛ وقتی یک پدر، یا به عبارت بهتر، ستون و محور یک خانواده، که ناخواسته گرفتار شده و از خانواده جدا افتاده است به آغوش گرم آنان بازمیگردد، آنگاه درمی یابیم که دنیا میتواند جای بهتری برای زندگی باشد، اگر بین هیچ فرزند و پدری جدایی نباشد.

دکتر سبحانی با بیان اینکه بنا به فرمودۀ خداوند در قرآن کریم، به یقین آنان که در راه خداوند انفاق میکنند، چندین برابر آن را به طور مشهود و نامشهود از خداوند متعال در دنیا و آخرت دریافت خواهند کرد، افزود: همۀ ما در زندگی شخصی و همچنین در محیط کار خود با حوادث به خیرگذشتۀ زیادی سروکار داشته و داریم؛ اگر نیک بنگریم خواهیم دید که هریک از این حوادث اگر به خیر نمیگذشتند یا نگذرند، همۀ ما دائما با چندین و چند حادثۀ تلخ و ناگوار مواجه بودیم. یکی از علتهای حادث نشدن همۀ این اتفاقها انفاق بخشی از مال در راه خداوند است.

وی حضور مدیران عامل و شرکای تجاری کسب وکار فولاد مبارکه را در جشن گلریزان آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد افتخار بزرگی برای فولاد مبارکه دانست و تصریح کرد: به خاطر داشته باشیم زندانی شدن یک شخص در اثر جرمی غیرعمد، فقط زندانی شدن خود آن شخص نیست؛ بلکه بروز این مشکل منجر به گرفتاری یک خانواده و چه بسا یک فامیل میشود و چنانچه به موقع برای آزادی این فرد اقدامی صورت نگیرد، آنگاه باید متلاشی شدن کانون یک خانواده و در پی آن گسترش ناهنجاریهای اجتماعی را نظاره گر باشیم. به خاطر داشته باشیم با زندانی شدن یک فرد، بیشترین آسیب را افراد خانواده و اطرافیان او متحمل میشوند.

مدیرعامل فولاد مبارکه افزود: به خاطر داشته باشیم وقتی هزار زندانی آزاد میشوند به واقع هزار خانواده آزاد شده اند؛ خانواده هایی که از پدر و مادر، همسر، فرزند، برادر و خواهر تشکیل شده است. آزادی یک هزار نفر زندانی به واقع یعنی آزادی چهار تا پنج هزار نفر از افراد همین جامعه ای که در آن زندگی میکنیم.

بازدیدها: 127

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.