امروز

شنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۴:۰۷ بعد از ظهر

شما میتوانید هر روز روزنامه مورد نظر خود را دانلود کنید .

سایز متن   /


مديرعامل موسسه خيريه مهرآفرين گفت: کانکس اهدايي به مردم زلزله زده کرمانشاه تبدیل به دفتر کار شده است.

فاطمه دانشور در نشست خبری اظهار داشت: از طریق یکی از رابطینی که مسئول تحویل کانکس به خانواده های زلزله زده کرمانشاهی مطلع شدیم که يک کانکس را به خانواده زلزله زده کرمانشاه تحويل داديم اما بعد از دو هفته بجاي اسکان موقت مردم در آن، ميز، فکس و تلفن پيدا کرديم و این نشان می دهد برخی از کانکس ها تبدیل به دفتر کار شده است.
وی با بیان اینکه ما به عنوان يک سازمان مردم نهاد ناراحت مي شويم زیرا مسئولان مي خواهند کمک هاي مردم را به آنها تحويل دهيم تصریح کرد: اين کمک ها به ما واگذار شده است و ما مسئول اهداي آنها به مردم هستيم. از طريق رابطي که داشتيم،
مدیر عامل موسسه خيريه مهرآفرين با تاکید بر تعيين دستورالعمل خاص براي اقساط بانکي زلزله زدگان يا جرايم حاصل از آن عنوان کرد:از دولت می خواهیم گزارش شفاف تر از کمک هايي که به زلزله زدگان کرمانشاه کرده است، را اعلام کند.
** تخریب حدود ۲هزار روستا
دانشوری با تشریح آخرین اقدامات صورت گرفته به منظور امدادرسانی به زلزله زدگان استان کرمانشاه، گفت: ۵۶ روز از زمان زلزله کرمانشاه می گذرد و آمارها نشان می دهد بین ۱۷۰۰ تا ۱۹۰۰ روستا دچار تخریب شده اند.
عضو اتاق بازرگانی ایران همچنین به آسیب زلزله به ۷ شهر استان کرمانشاه اشاره کرد و افزود: در سرپل ذهاب ۱۵ هزار و ۷۰۰ خانوار در چادر هستند که بنیاد مسکن ۴ هزار و ۷۰۰ خانوار را واجد شرایط دریافت کمک تشخیص داده است.
وی با تاکید بر اینکه از تعداد خانوارهای یادشده تاکنون ۹۰۰ خانوار موفق به دریافت کانکس شده اند بیان داشت: بخش زیادی از مردم همچنان در چادر ساکن هستند. به صورت کلی، در شهر سرپل ذهاب ۲ هزار کانکس تحویل شده که از این میزان، هزار و ۱۰۰ مورد توسط خیرین ارایه شد.
مدیرعامل موسسه نیکوکاری مهرآفرین گفت: از مهم ترین دلایل آسیب بالا در مناطق زلزله زده غرب کشور، عدم رعایت استانداردهای خانه سازی بوده که باعث تخریب شده است. از طریق ین موسسه تاکنون ۳۰۰ کانکس به مردم زلزله زده تحویل شده و ۳۰۰ مورد دیگر نیز در دست ساخت قرار دارد.
دانشور خواستار تشکیل یک بانک اطلاعاتی در این زمینه شد که بتوان از طریق آن محموعه اقدامات و پیگیری ها را جمع آوری کرد. در عین حال، به دلیل تعداد بالای روستاها، حجم تخریب در این بخش ها نسبت به شهرها بالاتر است ولی مشکلات شهرها بیشتر از روستاهاست.
به گفته وی، ایجاد پایگاه خدمات اجتماعی در سرپل ذهاب و ارایه برخی آموزش ها در این پایگاه می تواند تا حدودی به مشکلات روحی و روانی مردم منطقه کمک کند.
دانشور فعالیت بانک ها را بیشتر در ساخت و ساز مناطق تخریب شده دانست و گفت: در زمینه حذف جرایم بانکی، تغییر زمانبندی پرداخت اقساط وام ها و … باید با بانک ها رایزنی شود.
**تحویل حدود ۱۰ هزار کانکس
مديرعامل موسسه خيريه مهرآفرين خاطرنشان کرد: وضعیت تحویل کانکس ها کلا در هر سه منطقه زلزله زده نشان می دهد که ۳۹۳ دستگاه توسط ارتش، ۱۳۶ دستگاه از سوی بنیاد مسکن، ۷ هزار و ۹۸۱ کانکس توسط سپاه و ۶۴۰ مورد نیز توسط خیرین تامین شده است. جمعا تاکنون ۹ هزار و ۵۵۰ کانکس تحویل شده و در کل مناطق نیز ۱۵ هزار خانه تخریب شده است.
وی گفت: شرکت زرین صنعت چاف با ۵۹۰ میلیون تومان، شرکت فولاد چاینا هودانگ چین با ۷۰ کانکس، سام‌ سرویس با ۱۰۰ کانکس و شرکت اپ با یک میلیارد تومان و انجمن سنگ آهن‌ ایران بزرگترین حامیان مهر آفرین در کمک به مردم زلزله زدگان کرمانشاه بودند.
وي گفت: ۲ هزار کانکس در سر پل ذهاب وجود دارد که یک هزار و ۱۰۰ عدد از این کانکس ها توسط خيرين اهدا شده است.
**تاکید برحضور مسئولان ارشد کشور در مناطق زلزله زده
دانشور عنوان کرد: وضعيت کرمانشاه آنقدر حاد است که پيشنهاد مي کنم شخص اول اجرايي کشور يا معاونان يا دست کم يکي از وزرا هر ۱۰ روز در اين منطقه حضور يابند تا ياس و نااميدي از مردم دور شود.
دانشور با بيان اينکه گورهاي دسته جمعي را به چشم ديدم، افزود: اين شهرستان ها فقير و بيکاران زيادي دارد، تعداد زيادي از بچه ها عفونت چشم و سرماخوردگي دارند به ويژه نوزادان و افراد قطع نخاعي ناشي از زلزله و بيماران دياليزي هنوز در چادرها هستند.
مديرعامل موسسه خيريه مهرآفرين در بخش ديگري از سخنانش گفت: حضور سپاه در شهر سرپل ذهاب نداشتيم و فقط در روستاها بودند که چند روز پيش اعلام شد که ماموريت سپاه در اين مناطق تمام شده است.
وي تصريح کرد: از سپاه پاسداران خواهش مي کنم ماموريت خود را تمام شده اعلام نکند؛ چون کارهاي زيادي هنوز روي زمين مانده است.
**جمع آوری چهارمیلیاردکمک برای زلزله زدگان
دانشور گفت: در کل مناطق زلزله زده استان کرمانشاه ۱۵۰۰۰ خانه تخريبي شده است. ساختمان هايي که حداقل ۲۰ درصد اصول مهندسي را داشتند، بر اساس زلزله تخريب نشده اند. عدم رعايت اصول مهندسي بيشتر از زلزله باعث تخريب ساختمان ها شده بود و اميدواريم خانه هايي که براي اين زلزله زدگان ساخته مي شود، به طور کامل اصول معماري و معندسي را رعايت کنند.
مديرعامل موسسه خيريه مهرآفرين با بيان اينکه تاکنون ۳۰۰ کانکس اقامتي تحويل زلزله زدگان شده، گفت: تحويل کانکس ها تا مرز ۶۰۰ ادامه دارد. خيرين براي هر نوع کمک سرگردانند؛ چون بانک اطلاعاتي در اين مورد تشکيل نشده و مقامات استاني کرمانشاه هم هيچ دعوتي از واحدهاي مردم نهاد براي هم افزايي نداشته اند.
دانشور با انتقاد از اينکه دولت وام بلاعوض مربوط به زلزله زدگان را با کانکس تهاتر مي کند، گفت: اين مسئله در فضاي مجازي مطرح شد و آقاي نوبخت آن را رد کرد اما زلزله زدگاني که براي نام نويسي وام به فرمانداري مراجعه مي کنند، از امضاي يکسري برگه و شرط تحويل نگرفتن کانکس بجاي وام انتقاد مي کنند که جاي تامل دارد.
وي با بيان اينکه اين موسسه تاکنون ۴ ميليارد تومان براي زلزله زدگان کرمانشاه جمع آوري کرده است، گفت: در حال احداث پايگاه خدمات اجتماعي در فضاي ۳۰۰ متري با ۵ اتاق در سرپل ذهاب هستيم تا مردم بتوانند از مشاوره هاي روانشناسي در جمع کاهش آسيب هاي اجتماعي مثل افسردگي و بيماري هاي روحي بهره مند شوند. نبايد اجازه دهيم مردم کرمانشاه بخاطر نبود امکانات به حاشيه نشيني و يا مهاجرت به شهرهاي بزرگ پناه ببرند.
وي ادامه داد: ۱۰۰ دستگاه حمام و سرويس بهداشتي نيز در حال تدارک و آماده سازي است. خيلي اميدي ندارم که زودتر از ۴ يا ۵ سال آينده ، زلزله زدگان کرمانشاه داراي مسکن دايم يا خانه شوند. بنابراين بايد کانکس ساختن را در اولويت قرار دهيم.
دانشور تصريح کرد: ساختن زيرساخت هايي مانند جاده، خانه بهداشت و بيمارستان وظيفه دولت است. پول خيرين بايد صرف نيازي شود که الان وجود دارد. پس سلبريتي ها يا افرادي که پول براي اين مردم جمع آوري کرده اند، الان آنها را براي مردم خرج کنند.
**قصاص مجرم اسید پاشی به رعنا مستلزم پرداخت نصف دیه
دانشور در ادامه با اشاره به حکم ” رعنا افغانی پور” و ” سمیه مهری ” مادر و دختری که در روستای همت آباد بم از سوی پدر مورد اسیدپاشی قرار گرفتند که منجر به فوت سمیه ( مادر) و نابینایی یک چشم رعنا شد، گفت: به حکم داد گاه کیفری شعبه یک شهرستان بم پدر رعنا بعد از شش سال انتظار محکوم به قصاص شد که اجرای آن مستلزم پرداخت نصف دیه از سوی ولی دم است.
وی عنوان کرد: مبلغ میزان دیه حدود یکصد میلیون تومان است و از آنجائیکه پدر رعنا علاوه بر قصاص محکوم به پرداخت یکصد و پنجاه میلیون تومان نیز بابت دیه رعنا شده است می توان یکصد میلیون تومان اول را تهاتر کرد و ولی دم نیاز نیست مبلغی پرداخت کنند.
دانشور با بیان اینکه رعنا و نازنین فرزندان این خانواده تحت حمایت موسسه مهرآفرین قرار دارند و نزد پدربزرگ و مادربزرگ شان از شرایط مساعدی برخوردار هستند، افزود:قدر مسلم ا پرونده به دیوان عالی کشور جهت رسیدگی به فرجام خواهی متهم ارسال شود.
**تاکید معاون اول رئیس جمهوری بر سرعت بخشیدن به بازسازی مناطق زلزله زده
همچنین براساس اعلام پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری، اسحاق جهانگیری پیش از ظهر یکشنبه در تماس های تلفنی جداگانه با استانداران کرمانشاه و کرمان، ضمن دریافت گزارشی از آخرین وضعیت رسیدگی به مناطق زلزله زده و میزان پیشرفت برنامه اسکان زلزله زدگان، بر ضرورت تسریع در امر بازسازی این مناطق و تامین نیازهای زلزله زدگان تاکید کرد.
وی همچنین خواستار بکارگیری همه امکانات و ظرفیت های استان برای بازسازی مناطق و ساماندهی هرچه سریعتر مناطق آسیب دیده شد.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

روزنامه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی