امروز: جمعه 28 مهر 1396 ساعت 13:58
كد مطلب: 148
تعداد بازدید : 2218
تاريخ انتشار: سه شنبه 19 اسفند 1393 ساعت 15:55
آخرین بروزرسانی: چهارشنبه 27 اسفند 1393 ساعت 01:52

رونمایی از آثار جدید هنرمندان مطرح کشور؛

پیوند اقتصاد و هنر در موزه بانک پاسارگاد

در صورتی که طرح های فاخر ایرانی پشتوانه اقتصادی داشته باشد در عرصه های بزرگ جهانی قابلیت رقابت خواهد داشت.
10

مراسم رونمایی از آثار هنری جدید هنرمندان صاحب سبک کشور عصر روز دوشنبه ۱۸ ام اسفند ماه ۹۳ در محل موزه هنرهای تجسمی بانک پاسارگاد با حضور علی جنتی- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مجید قاسمی – مدیر عامل بانک پاسارگاد , علی اکبر امین تفرشی - مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری پارس آریان و تعدادی از هنرمندان کشورمان برگزار شد. 

جنتی در بازدید از آثار به نمایش درآمده در موزه هنرهای معاصر پاسارگاد گفت: برقراری ارتباط دوسویه بین عرصه هنر و اقتصاد، از آرزوهای همیشگی هنرمندان بوده است و این موضوع حلقه مفقوده ای است که باید به آن توجه جدی صورت گیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با طرح این موضوع که اصولا حوزه فرهنگ و هنر باید از سوی خود اهالی این عرصه اداره شود و جامعه باید تکلیف خود را با این حوزه روشن کند و برای آن شان و جایگاه خاصی در نظر بگیرد افزود: دلواپسی صرف فقط فضا را غبارآلود و ذهن ها را مشوش می کند به عبارت دیگر قرار دادن هنرمندان در مقابل دین کاری غیراخلاقی و عبث است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود وضعیت اقتصاد و فرهنگ را حلقه مفقوده ای خواند که پدیدآورندگان فرهنگ را به مشکل انداخته است و کمتر کسی فکر می کند که بتوان حوزه فرهنگ و هنر را به حوزه ای دارای ارزش افزوده تبدیل کرد.

جنتی با اعلام این نکته که از نخستین اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آغاز مطالعه و برنامه ریزی برای رونق بخشیدن به اقتصاد هنر بود که دارد وارد مراحل اجرایی خود می شود ادامه داد: در این میان موسسات مالی مانند بانک پاسارگاد با درک به موقع و مطالعه هوشمندانه جوانب سودآوری کار، گام های بلندی در راستای حمایت از عرصه فرهنگ و هنر برداشته اند که هم اکنون شاهد چیدن میوه های پیش رس آن هستیم.

وی اظهار امیدواری کرد که بقیه موسسات مالی نیز این مسیر را طی کنند زیرا اقدام بانک پاسارگاد نمونه ای از پیوند مبارک اقتصاد و هنر است که باید آن را به فال نیک گرفت که به جز هنرهای تجسمی شایسته است که به رشته های دیگر نیز تسری پیدا کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این نکته که اشتیاق بخش خصوصی به سرمایه گذاری در عرصه فرهنگ و هنر ایجاد شده است، گفت: این در حالی است که هنوز این عرصه آماده ارائه طرح های لازم نیست و باید در این زمینه تلاش جدی صورت گیرد.

جنتی افزود: در صورتی که طرح های فاخر ایرانی پشتوانه اقتصادی داشته باشد در عرصه های بزرگ جهانی قابلیت رقابت خواهد داشت.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواستار آن شد که بانک پاسارگاد به عنوان یک بانک پیشرو در حوزه اقتصاد فرهنگ تجربیات خود را در اختیار دیگر بانک ها و موسسات مالی قرار دهد تا شاهد رونق و جهش بخش فرهنگ و هنر کشور باشیم.

وی در پایان از رویکرد فرهنگی و تلاش قابل ستایش تمامی دست اندرکاران بانک پاسارگاد به ویژه مدیرعامل این بانک قدردانی کرد.

مجید قاسمی - مدیرعامل بانک پاسارگاد نیز در سخنانی گفت: از زمانی که دولت تدبیر و امید زمام امور را به دست گرفته است وزیر ارشاد بزرگ ترین مشوق بانک در اقتصاد هنر و پیگیری اقتصاد هنرمندان بوده است , ما تا قبل از دولت یازدهم در این مسیر تنها بودیم ولی تشویق های مکرر ایشان در جاهای مختلف حتی جاهایی که بانک پاسارگاد حضور نداشته است نشان می دهد که راه ما راه درستی است.

وی با طرح این نکته که بانک پاسارگاد در اقتصاد هنر در آغاز راه است ، تاکید کرد: هنر ایرانی در صورت حمایت می تواند در دنیا افتخارآفرینی کند.

سخنران دیگر مراسم رونمایی , امین تفرشی بود , وی در باره ایجاد موزه هنرهای تجسمی پاسارگاد توضیح داد: در اسفندماه ۱۳۸۷ بر اساس بنیان های فکری راهبران اجرایی بانک پاسارگاد و بر اساس رسم بهینه تمامی موسسات بین المللی، این بانک نیز در برنامه تجاری اش فعالیت های اجتماعی را دردستور کار قرار داد و در همین راستا موزه هنرهای تجسمی را راه اندازی کرد.

وی افزود: در بانک پاسارگاد هدفگذاری کرده ایم که با هدف پشتیبانی از اقتصاد هنر با جمع آوری مجموعه کاملی از آثار هنری در این موزه، تاریخ هنرهای معاصر ایران را در کنار هم در معرض دید مردم قرار دهیم.

امین تفرشی تاکید کرد: هم اکنون ۲۰۰ اثر هنری در این موزه است و به همین تعداد نیز در خزانه بانک پاسارگاد نگهداری می شود که این وسعت از سرمایه گذاری در هنر می تواند جایگاه ارزنده ای در حمایت از هنر و هنرمندان داشته باشد.

گفتنی است :در این مراسم علاوه بر نمایش آثار جدید تجسمی هنرمندان مطرح کشور، همچنین نخستین جلد کتاب آثار موزه هنرهای تجسمی بانک پاسارگاد رونمایی شد. 


نظرات (0)

اولین نظر را شما ارسال کنید.

ارسال نظر

نام*
پست الکترونیکی
دیدگاه*