امروز: جمعه 28 مهر 1396 ساعت 14:08
كد مطلب: 9831
تعداد بازدید : 208
تاريخ انتشار: چهارشنبه 15 دی 1395 ساعت 10:55
آخرین بروزرسانی:

مدیر کل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت ، معدن و تجارت خبر داد:

رشد 11 درصدی تولید لوازم خانگی در 8 ماهه امسال

مدیر کل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت ، معدن و تجارت اعلام کرد : تولید صنعت لوازم خانگی در 8 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 11 درصد افزایش یافت.
image47331

 

عباس هاشمی در نشست خبری  مشترک با  انصاری دبیر کل انجمن لوازم خانگی ، طحان پور رییس اتحادیه لوازم خانگی ، شهیدی دبیر انجمن صنفی تولید کنندگان لوازم صوتی و تصویری  ، افشار رییس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان تولید کننده لوازم خانگی کوچک با ارائه آمارتولید در صنایع لوازم خانگی کوچک  افزود : میزان کل  کالاهای تولیدی در بخش لوازم خانگی در 8 ماهه ابتدای سال  امسال 5.5 میلیون دستگاه است که در این میان 1.8 میلیون دستگاه  لوازم خانگی کوچک ،  650 هزار دستگاه کولر آبی ، ‌ 850 هزار دستگاه بخاری گازی، 900 هزار دستگاه اجاق گاز ، 650 هزار دستگاه یخچال و فریزر ، 400 هزار دستگاه لباسشویی و  110 هزار دستگاه چرخ خیاطی تولید شده است.

وی تصریح کرد: در بخش تولید لوازم خانگی کوچک 2 درصد کاهش ،‌ کولر آبی 4 درصد کاهش ،‌بخاری گازی 6.5 درصد افزایش ، اجاق گاز 3.5 درصد افزایش ، یخچال و فریز 3.2 درصد افزایش ، لباسشویی 2.7 درصد افزایش و چرخ خاطی 2.2 افزایش تولید داشته ایم .

هاشمی در ادامه با تشریح وضعیت صادرات و واردات محصولات منتخب ذکر شده گفت : این آمار مربوط به محصول ساخته شده  (CBU) است و بر این اساس در 8 ماهه سال 95 حدود 170 میلیون دلار صادرات در این بخش انجام شد و میزان واردات طی این مدت 485 میلیون دلار بوده است که 75 درصد این میزان واردات مربوط به کولر گازی است.

وی با بیان اینکه تولید کولر گازی با توجه به نیاز بازار داخل جزو اولویتهای وزارت صنعت هست افزود :‌3 واحد بزرگ برای تولید این کالا اعلام آمادگی کرده اند و ظرف 6 ماه آینده خطوط تولید آن وارد کشور می شود.

هاشمی از قاچاق کالا به صورتCBU  و نیز تعدد واحدها عدم اتصال به شبکه تولید کنندگان و فقدان برند ملی قوی و ناکافی بودن دانش مدیریت در صادرات به عنوان عمده ترین مشکلات این بخش نام برد.

وی با تشریح اقدامات انجام شده در قاچاق گفت: بر اساس مصوبه دولت و ماده 4 قانون حمایت از مصرف کنندگان ،‌تمام وارد کنندگان لوازم خانگی ملزم به داشتن نمایندگی رسمی هستند و برای استفاده واحدها از ماده 38 قانون امورگمرکی از تسهیلات ، بستر الکترونیکی آماده شده است.

هاشمی ادامه داد: کمیسیون هایی برای شناسه و کد رهگیری تشکیل و تعدیل و یکسان سازی تعرفه کالا و قطعات و نیز کنترل مناطق ازاد تشکیل شده است  و برای تجمیع واحدهای صنعتی ، طرح تجمیع به وزیرصنعت ، معدن و تجارت ارائه شد.

وی هم چنین از تشکیل  کمیته راهبردی در صنعت بخاری گازی برای ارتقای گرید انرژی بخاری های با گریدو C خبر داد.

هاشمی در زمین سیاستهای حمایتی وزارت صنعت ، معدن و تجارت از این صنعت گفت : محصولات لوازم خانگی سال 92 در گروه کالایی 10 قرار گرفت و ممنوعیت واردات داشت و الان فقط ارز متقاضی به آن اختصاص می یابد.

وی در زمینه میزان تمایل و نحوه همکاری صنعت لوازم خانگی داخلی با شرکت های خارجی افزود : بیشترین همکاری تولید تحت لیسانس است و بیشتر به جوینت وینچر تمایل داریم و در این راستا مدیران کره ای دعوت شدند و سیاست های وزارتخانه به انها ابلاغ شد و قدم اول آوردن ماشین آلات به کشور بود که انجام شد ولی اصرار وزارتخانه برای تعمیق ساخت داخل و آموزش و ایجاد  شبکه تولید کنندگان قطعه با تولید کنندگان داخل از شروط این وزارتخانه است.

تعمیق ساخت داخل و حفظ و ارتقای همکاریها و الزام به تولید مشترک با الزام 30 درصدی صادرات محصول تولیدی ازدیگر شروط این همکاری هاست که هاشمی بدان اشاره کرد.

هاشمی اعلام کرد: برای چشم انداز 1404 هدفگذاری شده که 3 برند ملی قوی داشته باشیم و یک برند قوی در سطح بین المللی .

وی طرح  کارت اعتباری خرید را طرحی برای حمایت از تولید داخل عنوان کرد و گفت : در این طرح زحمات زیادی کشیده شده و با تشکلها و بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه تشکیل دادیم و مباحث کارشناسی درباره میزان سود و مدت دوره باز پرداخت داشتیم و توافق جمعی در آخر سال 94 ایجاد شد و از اول اردیبهشت سال قبل طرح کلید خورد و انقضای این طرح تا آخر تیرماه 94 اعلام شد.

هاشمی در زمینه دلایل عدم رضایت از این طرح گفت : محدود شدن جامعه مخاطبین ، احتمال عدم تامین منابع مالی طرح و احتیاط بیش از اندازه در این طرح ، فقدان زیر ساختهای فنی لازم در شبکه بانکی و نمایندگان فروش ، نا آشنایی نمایندگان فروش به زیر ساختهای طرح و عدم توجیه کافی و محدودیت زمانی 2 ماهه از دلایل عدم وجود نتیجه مطلوب بود.

 

صنعت لوازم خانگی شتاب دهنده توسعه اقتصادی و صنعتی است

دبیر کل انجمن لوازم خانگی در این نشست  گفت : این صنعت از بزرگترین رشته های صنعتی است که برای صنایع پایین دستی ایجاد ارزش افزوده می کند و در تمام دنیا جزو رشته های شتاب دهنده توسعه اقتصادی و صنعتی است.

صنعت لوازم خانگی شتاب دهنده توسعه اقتصادی و صنعتی است

انصاری افزود :  در سال 87 کل صادرات این صنعت 80 میلیون دلار بود و در آخر سال 93 حدود 313 میلیون دلار با احتساب ظروف صادرات انجام شد.

وی اضافه کرد: امروز این صنعت از تسهیلات با سود 22 درصدی تا 30 درصدی استفاده می کند و نباید با این سود توقع توسعه سرمایه گذاری و ایجاد سرمایه گذاری داشته باشیم.

وی یکی از معضلات این صنعت را گران شدن مواد اولیه  ازجمله فولاد برشمرد و گفت : قاچاق ،‌تعدد تعرفه ها ، نوسان نرخ ارز و قیمت گذاری از مشکلات ماست.

وی در این زمینه توضیح داد: سازمان حمایت اطلاعیه داده است که اگر لوازم خانگی گران شود ما آن را به گروه یک منتقل و مشمول قیمت گذاری می کنیم.

 

70 درصد تولید لوازم خانگی داخلی است

 در ادامه رییس اتحادیه لوازم خانگی افزود : الان با سرمایه گذاری 2 ساله در این صنعت و با دانش و تکنولوژی در نتیجه همکاری دولت با کشورهای بزرگ 70 درصد تولید ، تولید داخل است.

طحان پور با بیان اینکه اکنون جای قاچاق ، کالای ایرانی جایگزین شده است اضافه کرد : بخشی از خدمات پس ازفروش برخی کالا ها مشکل دارند و این به تولید لطمه می زند .

 

وی ادامه داد: با قدرت می توان گفت بخش مهمی از کالاهای قاچاق از سطح بازار جمع آوری شده است.

 

ما تولید کننده تلویزیون هستیم نه مونتاژ کار

دبیر انجمن صنفی تولید کنندگان لوازم صوتی و تصویری  نیز گفت : تولید در بخش تلویزیون 24 هزار اشتغال مستقیم و 8 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری مستقیم ایجاد می کند.

شهیدی افزود : تمامی برندهای معروف کره ای ،‌ژاپنی و چینی در داخل تولید می شود و کلیه کارکنان آن ایرانی هستند و انتقال دانش فنی اتفاق افتاده است.

وی همچنین اعلام کرد : 2 هزار و 500 واحد خدمات پس ازفروش تلویزیون در کشور هست و ظرفیت نصب شده در این بخش 3 میلیون و 500 هزار دستگاه ، تولید  یک میلیون و 300 هزار دستگاه و نیاز کشور 2 میلیون دستگاه است.

به گفته شهیدی واردات قانونی حدود 7 هزاردستگاه و کالای قاچاق این بخش سازمان یافته است.

وی یادآور شد : حدود 35 کشور تولید تلویزیون دارند که از این بین تنها 6 کشور پنل تلویزیون تولید می کنند عمده کشورها وارد کننده پنل هستند پس نمی توان گفت ما مونتاژ کننده  تلویزیون هستیم بلکه در این بخش تولید کننده هستیم.

 

توان تولید محصولات جدید راداریم

افشار رییس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان تولید کننده لوازم خانگی کوچک در ادامه این نشست خبری گفت :  ظرفیتهای نصب شده در برخی لوازم خانگی جوابگوی کل ظرفیت تقاضا است.

در افشار افزود : علاوه بر سرمایه گذاری در تولید در طرح و توسعه هم سرمایه گذاری صورت پذیرفته و توان تولید 10 محصول جدید از ایده تا محصول را گروهی از صنایع دارا هستند .

وی افزود : به دلایلی از پتانسیل های این صنعت به طور کامل استفاده نمی شود که یکی قاچاق پذیر بودن این صنعت است و دیگر اینکه مصرف بالایی دارد.

در افشار تصریح کرد : قاچاق توان رشد این صنعت را محدود کرده و بحث فرهنگی یکی از بحث هاست که باید خرید کالای ایرانی ارزش شود.

وی افزود : قیمت تمام شده بالای این صنعت برای صادرات مشکل زاست و سیکل تجاری کشورها  کمتر از یکماه است و اینجا بیش از یک سال است.

در افشار ادامه داد: ضمن اینکه بهره بانکی در کشورهای دیگر نزدیک به صفر است و در اینجا نزدیک 30 درصد و این در حالی است که به ازای هر یک دلار تولید در این صنعت ، یک  دلار ارز بری صرفه جویی می شود.


نظرات (0)

اولین نظر را شما ارسال کنید.

ارسال نظر

نام*
پست الکترونیکی
دیدگاه*