امروز: جمعه 28 مهر 1396 ساعت 14:06
كد مطلب: 519
تعداد بازدید : 2172
تاريخ انتشار: جمعه 5 تیر 1394 ساعت 22:35
آخرین بروزرسانی:

ذخایر معدنی انگوران تا 12 سال آينده تمام می شود

بزرگترین معدن سرب و روی ایران در خط پایان

براساس اعلام مسئولان معدن سرب و روی انگوران به عنوان مهمترین معدن سرب و روی کشور ذخایر این معدن رو به پایان است و در 12 سال آینده تمام می شود، به گفته مدیران این مجتمع معدنی تنها 9 میلیون تن از ذخایر این معدن باقی مانده است.
3

معدن انگوران حدود 60 سال قدمت و سابقه بهره برداری دارد و تا پیش از انقلاب اسلامی به صورت محدود مورد بهره برداری قرار گرفته بود اما پس از آن، با برنامه ریزی های صورت گرفته، استخراج از این معدن به صورت گسترده آغاز شد. به گفته منصور شیبانی براساس طراحی های انجام شده قرار است از 9 تن ذخیره باقی مانده معدن 2 میلیون تن از بخش زیرزمینی و 7 میلیون تن از بخش روباز برداشت شود.

معدن سرب و روی کشور در طول 50 سال گذشته به عنوان بزرگ ترین معدن سرب و روی کشور مورد بهره برداری قرار می گرفته است، معدنی که در استان زنجان جای دارد و تاثیر بسیار مهمی بر اقتصادی این استان و مناطق اطراف آن دارد. به گفته مسئولان معدن قرار است در سال جاری 750 هزار تن از ذخایر این معدن برداشت شود و اگر این روند در سال های آینده نیز ادامه داشته باشد سال 1407 پایان کار انگوران فرا خواهد رسید. البته این سرنوشت تنها برای انگوران رقم نمی خورد زیرا چند ماه پیش مسئولان معدن سنگ آهن چادرملو نیز اعلام کردند ذخایر این معدن رو به پایان است و در 10 سال آینده تمام خواهد شد تا جایی که حالا آن ها به دنبال خرید مناطق مستعد معدنی سنگ آهن دیگر در نزدیکی محدوده معدن چادرملو هستند تا بتوانند با انتقال مواد معدنی به مجتمع این مجموعه مهم معدنی کشور را حفظ کنند.

به اعتقاد کارشناسان مسئولان معدن انگوران نیز باید برای استقاده از تاسیسات و ماشین آلات مهم معدن و همچنین حفظ اثر اقتصادی این معدن در منطقه و کارخانه های وابسته به آن به فکر یافتن ذخیر معدنی دیگری باشند. البته به صورت کلی با پایان یافتن ذخیره معدن انگوران، کشور در تامین سرب و روی دچار مشکل نخواهد شد زیرا برنامه هایی برای برداشت از معدن سرب و روی مهدی آباد در یزد وجود دارد که می تواند جایگزین مناسبی برای انگوران باشد و جای این معدن را بگیرد. معدن مهدی آباد دارای ذخایر بسیار غنی سرب و روی است. اما نکته مهم دیگری که در این بین باید مورد توجه قرار بگیرند این است که به نظر می رسد سرنوشتی که حالا برای انگوران و چادرملو رقم خورده است باتوجه به برداشت ده ها ساله از معادن بزرگ کشور به زودی برای معادن دیگر نیز قابل پیش بینی است پس از همین حالا باید مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت و ایمیدرو به فکر یافتن ذخایر جدید باشند. موضوعی که البته به نظر می رسد ایمیدرو خطر آن را حس کرده است و برهمین اساس هم اکتشافات معدنی را در اولویت کاری خود قرار داده است. چندی پیش مهدی کرباسیان مدیرعامل ایمیدرو اعلام کرد این سازمان اکتشافات مناطق جذیذ را در دستور کار قرار داده است و مناطق معدنی کشف شده سپس در اختیار بخش خصوصی برای سرمایه گذاری و بهره برداری قرار خواهند گرفت.

آخرین وضعیت معدن از انگوران

در همین حال در هفته گذشته مدیر مجتمع سرب و روی انگوران گفت: براساس آخرین طرح ارائه‌ شده، تناژ سالانه استخراجی از زون سولفوره معدن انگوران 120 هزار تن در سال است که کانی‌های موجود در بخش سولفوره این معدن عمدتا شامل اسفالریت، گالن و پیریت است. منصور شبانی در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: با توجه به عیار بالای ماده معدنی سولفوره و ارزش این بخش از ذخیره و مشکلات استخراجی آن به روش زیرزمینی و اجتناب از هرگونه ریسک، باید استخراج به روش کاملا مهندسی و دقیق انجام شود. او افزود: پس از مطالعات صورت گرفته در گزارش طراحی استخراج معدن زیرزمینی انگوران، باز کردن بخش سولفوره به ‌وسیله دو تونل افقی پیشنهاد و پس از بررسی‌ها، در حال حاضر استخراج ماده معدنی آغاز شده است. شبانی تصریح کرد: بر اساس آمار موجود، میزان استخراج ماده معدنی از سال 1385 تا پایان سال گذشته رقمی در تناژ یک ‌میلیون و 957 هزار و 334 تن بود که شامل سنگ معدنی خیلی کم‌عیار، سنگ معدنی کربناته برشی، سنگ معدنی مخلوط سولفید و کربنات، سنگ معدنی سولفوره و همچنین شیست مینرالیزه بوده است.

این مقام مسوول تاکید کرد: با انجام اکتشافات صورت گرفته در سه سال گذشته، بیش از 800 متر حفاری اکتشافی در محدوده تراورتن شهرک مجتمع سرب و روی انگوران انجام ‌شده که ذخیره‌ای در حدود 30 میلیون تن سنگ تراورتن قابل استحصال برآورد شده است. شبانی با اشاره به سایر طرح‌های اکتشافی گفت: طرح اکتشاف فلورین، اکتشافات تکمیلی با حفر گمانه‌های اکتشافی، مغزه‌گیری و حفاری پودری، شناسایی عناصر نادر و کمیاب خاکی کانسنگ استخراجی معدن انگوران در زون‌های مختلف و همچنین بررسی مقدماتی وضعیت سایر عناصر فلزی در معدن سرب و روی انگوران از جمله کادمیوم، ایندیم، نقره، کبالت، آرسنیک و گالیوم در دستور کار قرار دارد. مدیر مجتمع سرب و روی انگوران گفت: در راستای توجه به مسائل و مولفه‌های زیست‌محیطی کاشت 7000 اصله درخت کاشته شده است. همچنین 3950 مترمربع فضای سبز در این مجتمع ایجاد شده و جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب با سه تصفیه‌خانه و سپتیک‌های فاضلاب مورد توجه قرار گرفته است.

مهدی آباد جایگزین انگوران شود

از طرف دیگر با پررنگ شدن زمزمه ها در مورد پایان ذخایر معدن انگوران در سال های آینده یک کارشناس معدنی با اشاره به فعالیت ۸۱ واحد صنعتی سرب و روی در کشور گفت: با توجه به کاهش مواد سرب و روی انگوران زنجان ضروری است تا معدن مهدی آباد یزد جایگزین این معدن شود. امیر افسردیر در گفت و گو با «اقتصاد ملی» معادن را نماد توسعه کشور دانست و اظهار داشت: معادن جایگزین خوبی برای نفت است. وی تصریح کرد: از 106 عنصر اصلی موجود در جدول مندلیف، 69 عنصر در کشور ما وجود دارد. این کارشناس معدن با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی باید به گونه ای در صنایع معدنی تعریف شود، ابراز کرد: تامین خوراک و مواد معدنی، تولید محصول و صادرات باید در راستای حرکت به سمت اقتصاد مقاومتی انجام گیرد. وی با اشاره به فعالیت 81 واحد صنعتی سرب و روی در کشور خاطرنشان کرد: برای کار کردن 81 واحد یاد شده با ظرفیت اسمی نیازمند 3 میلیون تن خوراک هستیم که در حال حاضر 900 هزار تن این خوراک برای واحدهای صنعتی سرب و روی تامین می شود.

افسردیر دلیل کاهش تامین خوراک 81 واحد سرب و روی را، به تحتانی رسیدن مواد معدنی انگوران واقع در استان زنجان پس از 50 سال بهره برداری عنوان کرد و گفت: با توجه به کاهش مواد سرب و روی انگوران زنجان ضروری است تا معدن مهدی آباد یزد جایگزین این معدن شود. وی افزود: امیدواریم زمینه های لازم برای راه اندازی معدن مهدی آباد استان یزد به عنوان جایگزین معدن انگوران استان زنجان فراهم شود. این عضو سازمان نظام مهندسی معدن ایران با بیان اینکه صنعتگران در حفظ محیط زیست همواره خود را متعهد می دانند، اظهار داشت: از مسئولان ذیربط تقاضا داریم تا سختگیری های بی مورد برای فعالیت واحدهای صنعتی کاهش یابد. وی ابراز کرد: البته سختگیری ها در چارچوب قانون قابل قبول مسئولان صنعتی است. افسردیر در پایان صحبت‌های خود با بیان اینکه به پیش بردن طرح های توسعه ای از جمله اهداف و برنامه های شرکت توسعه معادن روی ایران است، خاطرنشان کرد: با وجود محدودیت های موجود در کشور، تلاش می کنیم اشتغال موجود را حفظ کرده و با حرکت در راستای شعار سال مبنی بر دولت و ملت، همدلی و همزبانی سبب رشد و شکوفایی اقتصادی در کشور شویم.

سعید قلیچی


نظرات (0)

اولین نظر را شما ارسال کنید.

ارسال نظر

نام*
پست الکترونیکی
دیدگاه*