امروز: جمعه 28 مهر 1396 ساعت 13:59
كد مطلب: 141
تعداد بازدید : 2974
تاريخ انتشار: یکشنبه 17 اسفند 1393 ساعت 13:44
آخرین بروزرسانی: چهارشنبه 27 اسفند 1393 ساعت 01:53

توزیع اسکناس نو از شنبه آینده در شعب منتخب بانک‌ها

انتشار ایران چک ۵۰ هزار تومانی با طرح جدید از بهار ۹۴

رئیس سازمان تولید اسکناس و مسکوک از انتشار اسکناس ۵ هزار تومانی و ایران چک ۵۰ هزار تومانی با طرح جدید از بهار ۹۴ خبر داد و گفت: تغییر رنگ اسکناس ۵ هزار تومانی سیاسی نیست.
100

مجید صنیعی رئیس سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی در نشست خبری که پیش از ظهر امروز با عنوان تمهیدات بانک مرکزی در روزهای پایان سال در ساختمان این بانک در میرداماد برگزار شده بود، اظهار داشت: بانک مرکزی مانند سال‌های قبل سکه‌های رایج یک هزار، دو هزار و ۵ هزار ریالی را تولید کرده است که برهمین اساس تولیدات سکه در ضراب‌خانه این بانک در سال ۹۳ نسبت به سال ۹۲ معادل ۱۰ درصد افزایش یافته است. 
وی با بیان اینکه اسکناس ۵ هزار ریالی، ۲۰ هزار ریالی، ۵۰ هزار ریالی و ۱۰۰ هزار ریالی در سال جاری چاپ شده است، گفت: آمار تولید و چاپ اسکناس درسال جاری نسبت به سال قبل ۱۰ الی ۱۵ درصد افزایش یافته است. 
رئیس سازمان تولید اسکناس و مسکوک در خصوص فرسوده‌گیری و تفکیک اسکناس درسال ۹۳، گفت: درسال جاری ۵۷۰ قطعه از چرخه خارج و اسکناس نو وارد چرخه شده است. 
صنیعی با اشاره به رونمایی از اسکناس ۲۰ هزار ریالی با طرح جدید درسال جاری، گفت: انتشار این اسکناس‌ها در مجمع عمومی بانک مرکزی به تصویب رسیده است و چاپ آن آغاز شده است. 
وی از ایجاد تغییراتی در طرح و سایز و اندازه ایران چک‌های ۵۰ هزار تومانی خبر داد و گفت: سایز ایران چک ۵۰ هزار تومانی ۱۴۲ در ۷۱ میلی متر شده و رنگ قالب آن نیز تغییر کرده است. ضمن آنکه تعداد فیچر‌های امنیتی در این چک پول‌ها افزایش یافته است. 
رئیس سازمان تولید اسکناس و مسکوک با بیان اینکه ایران چک ۱۰۰ هزار تومانی در سال جاری در سازمان اسکناس و مسکوک چاپ شده است، گفت: علاوه بر این طرح اسکناس ۵۰ هزار تومانی به مناسبت یادبود هشتادمین سالگرد تأسیس دانشگاه تهران تغییر کرد که از این طرح در روزهای اخیر رونمایی شد. 
صنیعی از انتشار اسکناس ۵ هزار تومانی با طرح جدید و ایران چک ۵۰ هزار تومانی با طرح جدید در بهار ۹۴ خبر داد و گفت: برخی تغییر رنگ اسکناس ۵ هزار تومانی را به جریان های سیاسی مربوط می دانند در حالی که این طور نیست. 
وی هزینه تولید اسکناس در سال جاری را به طور متوسط به ازای هر برگ ۸۸۰ ریال اعلام کرد و گفت: هزینه امحای هر برگ اسکناس ۳۰۰ ریال است.

توزیع اسکناس نو از شنبه آینده در شعب منتخب بانک‌ها 
مدیرکل نشر بانک مرکزی از توزیع اسکناس نو در شعب منتخب بانک‌ها از هفته آینده خبر داد.
بهزاد قیاسوند پیش از ظهر امروز در نشستی خبری که با عنوان تمهیدات بانک مرکزی در روزهای پایان سال در ساختمان این بانک در میرداماد برگزار شده بود، اظهار داشت: بانک مرکزی در تأمین اسکناس و نقدخواهی بانک‌ها و مردم وظیفه دائمی به‌عهده دارد که مختص به زمان خاصی نیست ولی در اسفندماه تمهیدات خاصی بنا بر نیاز جامعه اتخاذ می‌شود. 

وی با بیان اینکه کل اسکناس ایران‌چک در جریان ۸میلیارد برگ است، افزود: با اسکناس‌هایی که سکه آن در بازار موجود است این میزان به شش میلیارد فرد می‌رسد. البته سرانه اسکناس ۷۰ میلیارد برگ می‌باشد. 
مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی با بیان اینکه اسکناس دوهزار تومانی بالاترین ترکیب را در اسکناس‌های موجود در بازار دارد، تصریح کرد: از نظر مبلغ ایران‌چک ۵۰هزار تومانی و اسکناس ۱۰هزار تومانی بالاترین ترکیب در موجودی بازار را به خود اختصاص داده است. 
قیاسوند از اضافه‌کردن ۷۰۰هزار ریال مسکوک در سال جاری خبر داد و گفت: برای اینکه مسکوک به دست مردم برسد علاوه بر بانک‌ها سکه‌ها را از طریق فروشگاه‌ها، آزادراه‌ها، اتوبوسرانی و تاکسیرانی به‌طور مستقیم در اختیار مردم قرار می‌دهیم. 
وی در تشریح تمهیدات بانک مرکزی برای پایان سال گفت: بانک مرکزی طبق روال سال‌های قبل شعب منتخب بانک‌ها را برای توزیع اسکناس نو تعیین کرده است. 
مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی ادامه داد: تعداد شعب منتخب از ۵۰ به ۶۰ شعبه افزایش یافته که اسامی این شعب از طریق سایت بانک مرکزی و بانک‌های عامل به اطلاع مردم خواهد رسید. 
قیاسوند از توزیع اسکناس نو در قطعات مختلف از شنبه هفته آینده خبر داد و گفت: بانک‌های ملی، صادرات، ملت، اقتصاد نوین، کارآفرین، پاسارگاد و پست بانک اسکناس‌های نو را بین مردم توزیع خواهند کرد. 
وی در پاسخ به پرسشي مبنی بر اینکه آیا بانک مرکزی محدودیتی برای دریافت اسکناس نو توسط مردم از شعب منتخب بانک‌ها تعیین کرده است یا خیر، گفت: بانک مرکزی محدودیتی تعیین نکرده و بانک‌ها می‌توانند به نیازهای معقول مردم پاسخ دهند و بر همین اساس از ۱۰۰ تا ۳۰۰ برگ می‌توانند اسکناس نو در اختیار مردم قرار دهند. 
مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی با بیان اینکه کل مبلغ درنظر گرفته شده برای توزیع اسکناس نو در تهران ۶هزار میلیارد ریال است، گفت: این مبلغ در شهرستان‌ها ۸ تا ۹هزار میلیارد ریال می‌باشد.
به‌گفته قیاسوند اسکناس‌های نو که بنا است در شعب منتخب عرضه شوند در قطعات ۵۰۰، ۱۰۰۰، ۲۰۰۰، و ۵هزار تومانی و ۱۰هزار تومانی می‌باشد.

توضیح حکیمی درباره محدودیت چک‌ها و کارمزد کارت‌خوان‌ها
در بخش دیگری از این نشست ناصر حکیمی مدیر کل فناوری بانک مرکزی به ارائه توضیحاتی در رابطه با شرایط شبکه شتاب و شاپرک در روزهای پایانی سال و همچنین چکاوک پرداخت.
وی در مورد تصمیم اخیر بانک مرکزی در رابطه با محدود کردن سقف دریافت چک سه بانک و ارتباط آن با چکاوک تاکید کرد: این موضوع هیچ ارتباطی به چکاوک ندارد و در حال حاضر چهار اتاق پایاپای هم فعالند که در مورد آن ها اعمال شدند، بنابراین اگر چکاوک هم وجود نداشت این بخشنامه بانک مرکزی باز هم اجرایی می شد.
مدیر کل فناوری بانک مرکزی همچنین در مورد گسترش کارت‌خوان‌های سیار نیز تاکید کرد: در این رابطه هیچ دغدغه‌ای وجود نداشته و از لحاظ امنیتی مشکلی ندارند چرا که ممکن است در مکان‌هایی امکانات مخابراتی کامل نبوده و محدودیت اینترنتی وجود داشته باشد که در این شرایط از سرویس های سیار استفاده می شود و از نظر اجرایی مشکلی را ایجاد نخواهد کرد.
حکیمی اشاره ای هم به آخرین وضعیت بررسی کارمزدگیری از صاحبان کارت خوان‌ها داشت و گفت:‌این موضوع همچنان در نوبت بررسی شورای پول واعتبار است و ما جزییات کاملی را به طور محرمانه به این شورا گزارش کرده ایم اما با توجه به حجم برنامه‌های شورا باید منتظر بمانیم تا نوبت به بررسی موضوع کارت‌خوان‌ها برسد.
مدیر کل فناوری بانک مرکزی در ادامه به توضیحاتی در مورد وضعیت شبکه پرداخت الکترونیک در روزهای پایانی سال پرداخت و گفت: تاکنون وضعیت پایدار و مطلوبی داشته ایم به گونه ای که حدود ۹۹.۹ درصد تراکنش‌ها در شبکه شتاب و ۹۹.۳ درصد در شاپرک موفق بوده بنابراین کمتر از یک درصد تراکنش ناموفق وجود داشته که بیانگر وضعیت مطلوبی است.
حکیمی افزود: در ایام اخیر تراکنش‌های روزانه در شتاب بین ۵۳ تا ۵۶ میلیون و در شاپرک بین ۵۸ تا ۵۹ میلیون بوده است.
به گفته وی ، از ابتدای سال تا نیمه اسفند تعداد تراکنش های شتاب به ۱۳ میلیارد و در شاپرک به۱۴.۵ میلیارد رسیده است.
مدیر کل فناوری بانک مرکزی با اشاره به افزایش سطح کیفی خدمات برای عملکرد بانک‌ها در پرداخت الکترونیک گفت:‌از تیر ماه امسال سطح کیفی که باید بانک‌ها خود را با آن منطبق کنند به۹۷.۵ درصد افزایش داده ایم بنابراین اگر عملکرد آن ها از این مقدار کمتر باشد باید هزینه آن را بپردازند.


نظرات (0)

اولین نظر را شما ارسال کنید.

ارسال نظر

نام*
پست الکترونیکی
دیدگاه*